Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí

Slovenský folklór, ľudové výšivky a kroje sú nekonečným zdrojom inšpirácie. Prečo ich teda nepreviesť do šperkov? O tom, že sa to naozaj dá nás presvedčila aj originálna tvorba Janky, ktorá pôsobí pod značkou Retro Bijou. Jej nádherné rýdzo slovenské motívy očarili aj nás!

Červené náušnice Retro Bijou

Aký je Jankin recept na úspech? Aké boli jej začiatky a kde nachádza inšpiráciu? Prečítajte si náš rozhovor s nesmierne šikovnou šperkárkou, ktorá vám o svojom koníčku prezradí oveľa viac.

Vyrábate neskutočne krásne šperky. Ako dlho sa tomu venujete? Je to pre vás koníček alebo živobytie?

Ďakujem veľmi pekne :) Šperky vyrábam už 6 rokov popri zamestnaní. Pôvodne som pracovala v súkromnom sektore cez financníctvo, bankovníctvo až po marketing a v súčasnosti pracujem v školstve. Značku Retro Bijou budujem od začiatku oficiálne na živnosť. Začala som počas materskej dovolenky s dcérkou Andrejkou.

V súčasnosti môžem povedať, že je to moje druhé zamestnanie. Nedávno som si zaregistrovala ochrannú známku a dizajny tak neviem ako dlho potrvá kým sa z polovičného zamestnania stane niečo viac. Necháme sa prekvapiť.

Podnikáte už pár rokov. Bolo to niekedy náročné? Mali ste niekedy chuť „zabaliť to“?

Podnikanie je vždy náročné. Nejde len o to mať nápad a vedieť ho predať, ale podnikateľ musí riešiť množsvo mravenčej operatívnej práce o ktorej bežný človek nemá ani tušenie. Myslím si, že každý kto už podniká pozná tie chvíľe kedy to chcel vzdať či zabaliť. 

Modré náušnice Podpoľanie Retro Bijou

Ja som od začiatku žiaľ nemala podporu najbližších a ani priateľov v mojom okolí. Tú najväčšiu oporu som našla v online svete a medzi mojimi zákazníčkami. Po 6 rokoch môžem povedať, že hand made či vlastná tvorba nie je jednoduchý chlebík. Je ťažké to ustáť, je ťažké preraziť.

Trvá dlho kým nájdete svoj štýl a svojho zákazníka. Hovorí sa, že ak neprerazíte za 2 roky mali by ste to zabaliť. Ja som bola v mínuse niekoľko tisíc Eur skoro 4 roky a napriek tomu som to nevzdala. Rodina bola kategoricky proti, nakoľko nevideli výsledky. Videli iba peniaze, ktoré chýbali v rodinnom rozpočte. Roky som nemala žiadne výsledky a veľa som sa preto naplakala a natrápila.

Modré srdcia Retro Bijou

Univerzálny návod na úspech a vytrvanie podľa mňa neexistuje, nakoľko každý z nás má iné morálne ako aj finančné zázemie. Treba mať ostré lakte, byť súťaživý a hlavne veriť v sám seba. V najťažších chvíľach pomôže aj viera v Boha. Nikdy však netreba zabúdať na tých, ktorý Vám na Vašej ceste pomohli, pretože podľa mňa sa nikto nestal úspešným sám.

Kde pramení vaša inšpirácia? A čo vás na tom celom najviac baví?

Moja inšpirácia pramení v mojom detstve a v mojej rodine z Podpoľania, ktorá žije folklórom. Azda najviac však vďačím mojej zosnulej starkej Rozálii Kamenskej, ktorá ma viedla k folklóru a naučila ma množstvo podpolianskych piesní. Jej strata odštartovala môj proces tvorby folku naplno a bolo to dávno pred tým než vypukol folk boom.

Retro Bijou náušnice Hriňovské srdce

Najviac ma baví sloboda, ktorú mám. Možnosť pretaviť nápady do nositeľnej podoby. Azda najväčšiu radosť však mám, že mojimi zákazníčkami sa nakoniec nestali celebrity, ale reálne krásne slovenské dievčence, nositeľky tradícií - folkloristky. Im som a zostanem vďačná.

Koľko trvá výroba jedného šperku? Vznikajú aj nepodarky, ktoré skončia v koši?

Výrobe jedného šperku predchádza štúdium krojov, výšiviek, návšteva terénu ako tomu ja hovorím. Trvá niekoľko mesiacov kým z nakreslených návrhov, vzniknú návrhy na dizajn a vyrobia sa reálne vzorky, a následne prototypy. Výrobe kolekcie predchádzajú rozhovory s reálnymi ľuďmi, folkloristami, precítenie regiónu. 

Ani jednu kolekciu som nevytvorila bez toho aby som reálne spoznala tamojších ľudí, ich život, radosti i starosti. Verím a dúfam, že v tomto budem aj naďaľej pokračovať.

Retro bijou náušnice modrotlač

Nepodarky vznikajú pravdaže a koľko ich je. Snažím sa však na to nemyslieť, pretože keby zrátam každé Euro takto vyhodené do koša, tak by mi asi vlasy stáli hore dupkom :) Treba mysliť pozitívne a z nepodarkov sa učiť.

Čo by vám pomohlo pri výrobe nových šperkov? Možno nejaké spolupráce?

Osobne som dlhé roky predpokladala, že by mi pomohli známe tváre, nakoľko takto funguje väčšina šperkárov alebo módnych dizajnérov. V súčastnosti si myslím, že o spolupráce nemám až takú núdzu nakoľko príležitostí je na trhu dosť. Stačí len chcieť a otvoriť oči.

Biele retro bijou náušnice

Plánujete rozširovať sortiment alebo zvýšiť výrobu?

Momentálne plánujem rozšíriť sortiment o náramky, tričká, šálky. Čas ukáže koľko budem reálne stíhať kedže na tvorbu popri inom zamestnaní nemám toľko času koľko by som chcela. Nemám tím ľudí, ktorí pre mňa pracuje preto si široký sortiment zatiaľ nemôžem dovoliť z časových dôvdov. 

Modré srdcia Retro Bijou

Kde sa dajú kúpiť vaše produkty? Chodíte aj na trhy, jarmoky?

Moje výrobky sa dajú zakúpiť online na eshope www.retrobijou.sk, v Turistickej informačnej kancelárii v Hriňovej, na Masarykovom dvore vo Vígľaši – Pstruši a v Českej republike na www.roduslava.cz

 

Novinky z Jankinej dielne môžete sledovať i na Facebooku. V mene celej redakcie ďakujeme za rozhovor a Janke prajeme kopec úspechov!


Publikované dňa: 12.04.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

TopModa.sk

Milujeme módu! A aj preto vám budeme pravidelne prinášať všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu

Na regáloch obchodu Čosi nájdete výrobky od handmade umelcov z takmer celého Slovenska. Predstavujeme vám Ivanku, ktorá zahorela myšlienkou pretvárať nepoužité veci a chuťou vdýchnuť im...

NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru

Túžite po niečom rýdzo slovenskom? Po kúsku folklóru, ktorý si môžete obliecť alebo obuť? Potom si prečítajte rozhovor s NaYou, ktorej ručne maľované tenisky, tričká či kabelky uchvátili...

Petra Toth: úspech je vytrvať a neprestávať Petra Toth: úspech je vytrvať a neprestávať

Petre Toth je slovenská dizajnérka a šperkárka, ktorá zahorela záujmom o tvorbu už v rannom detstve. Hrdo vniesla kultúru tam, kde by ju málokto očakával.


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.