Sprievodca ekologickým nakupovaním

Premýšľate, aké ďalšie kroky by ste mohli urobiť k dosiahnutiu udržateľnejšieho nakupovania? Bavlnenú taškunosíte do obchodu automaticky, ovocie a zeleninu dávate do vrecúšok určených na bezobalové nakupovanie, ale zároveň hľadáte ďalšie spôsoby, ako planétu ušetriť od prebytočného odpadu? Vyskúšajte urobiť zmenu k lepšiemu v kúpeľni na poličke s kozmetikou. 

Doplniteľné produkty pre lepšie svedomie aj životné prostredie

Kozmetické produkty slúžia niekoľko týždňov a po ich spotrebovaní plnia odpadkové koše ich plastové či sklenené obaly. Tomu sa ale dá zabrániť preferovaním doplniteľných produktov a náhradných náplní. Túto vychytávku ocení nielen planéta, ale aj vaša peňaženka. 

Plniteľný rozprašovač parfumu

Plniteľný rozprašovač parfumu ste si pravdepodobne zaobstarali pre potreby cestovania, aby ste pri letiskovej kontrole nemuseli riešiť príliš veľký objem tekutín, prípadne aby ste ušetrili miesto v cestovnej taške. Je ale na čase o tomto produkte premýšľať inak, ako len o cestovnom flakóne na parfum. Parfumy a vône si totiž nemusíte zakaždým kupovať v originálnom balení a starú fľaštičku vyhadzovať. Zaobstarajte si náhradnú náplň svojej obľúbenej vône a jednoducho ju prelejte do plniteľného rozprašovača. Náhradné náplne sú vo väčšine prípadov navyše dostupné za omnoho výhodnejšiu cenu. Vyberať môžete napríklad z ponuky parfumérií Douglas. 

Ako naplniť rozprašovač parfumu?

Flakóny na parfum sa dajú plniť cez vrchnú časť alebo pomocou špeciálneho systému na jeho spodnej strane.

  • Plnenie rozprašovača zhora je veľmi intuitívne. Stačí odskrutkovať hornú plastovú časť a parfum nastriekať dovnútra z bezprostrednej blízkosti. Dajte si pozor, aby pumpička parfumu presne sedela proti hrdlu plniteľného flakóna. Tak neprídete ani o kvapku vône. V prípade, že na doplnenie používate náhradnú náplň parfumu, je prelievanie ešte jednoduchšie. Náhradná náplň disponuje úzkym hrdlom, ktoré presne zapadne do hrdla plniteľného flakóna. Potom už len stačí stlačiť nádobu s parfumom a nadávkovať.
  • Flakóny plniteľné spodnou časťou využívajú špeciálny systém, ale proces je rovnako jednoduchý. Stačí z parfumu odstrániť vrch rozprašovača, aby sa odkryla hadička. Tú zasuňte zospodu do plniteľného rozprašovača parfumu a pumpujte, až kým nebude rozprašovač plný.
  • V prípade, že kupujete parfum priamo v parfumérii, opýtajte sa obsluhy na doplniteľné produkty a nechajte si ten svoj preliať priamo v predajni. Odchádzať potom budete nielen so skvelou vôňou, ale aj so skvelým pocitom. 

Náhradné náplne nájdete aj medzi kozmetickými prípravkami

Dopĺňať nemusíte len parfumy, aj kozmetiku doplníte raz-dva. Ekologické koncepcie ponúkajú značky rovnako v oblasti líčenia a starostlivosti o telo. Skvelým príkladom je dokupovanie jednotlivých farieb očných tieňov do doplňovacej paletky. Rovnaké je to aj s púdrami, prípadne bronzermi. Ušetriť obaly je možné taktiež v oblasti starostlivosti o telo. Namiesto nového krému si zaobstarajte veľké balenie, takzvaný refill. Na rovnakom princípe, ako prelievanie tekutého mydla, funguje doplňovanie prípravkov z týchto veľkých balení. 

Uchopte ekológiu po svojom

Žiť udržateľne môže byť občas náročné. Preto je dobré začať malými krokmi, ktoré vás žiadnym spôsobom neobmedzujú, ale napriek tomu majú veľký zmysel. Vyskúšajte sa pri ďalšom nákupe zamerať na to, koľko zbytočných obalov si domov prinesiete a následne ich vyhodíte do triedeného odpadu. A možno si potom uvedomíte, že paprika nemusí byť zabalená v plaste, alebo že pri kúpe náhradnej náplne krému nebudete musieť vyhadzovať súčasnú nádobu. Po čase si všimnete, že sa pre vás ekologické nakupovanie stalo rutinou a životným štýlom.

V tejto kategórií nájdete aj:

Trendy vzory roku 2022: čím spestriť šatník? Trendy vzory roku 2022: čím spestriť šatník?

V móde sa každý rok objavujú nové trendy, ktoré ju chcú od predchádzajúcich rokov odlíšiť. Pánska móda nie je výnimkou. Nemusí to byť nič výrazné. Stačí, že je to iné. Niekedy rozhodne...


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.