NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru

Folklór a ľudové motívy oslavujú svoje znovuzrodenie. A niet sa čo čudovať - naše krásne slovenské motívy nám môže závidieť celý svet a my si ich dnes môžeme dopriať nielen na oblečení, ale aj na kabelkách či topánkach. 

Maľované folklórne tenisky a kabelka Naya

Dnes vám predstavíme tvorbu nesmierne zručnej Majky. Svoje ručne maľované výrobky prezentuje pod značkou NaYa, ktorá si za 15 mesiacov fungovania získala 11 000 obdivovateľov na Facebooku.

Dobrý deň, ako ste sa dostali k maľovaniu? Venujete sa mu od malička?

Od malička som mala sen byť maliarkou. Už v škôlke som sa vždy chcela hrať na maliarku v bielom plášti. Keď som bola staršia, začala som snívať o vlastnej značke. V maľovaní ma vždy podporovala moja rodina. Vždy, keď som niečo namaľovala (a to som maľovala v jednom kuse) som šla ukázať mamke moje dielo. A tá mi vždy pomohla odstrániť malé chybičky. Obdivujem jej trpezlivosť pri troch deťoch, keďže sme boli všetci odlišní.

Ručne maľované folklórne tenisky Naya

Nechodila som do žiadnej umeleckej školy, ale vždy som bola kreatívna a každú voľnú chvíľu som venovala handmade tvorbe. Doma sa zo mňa vždy smiali, že som vedela z ničoho niečo vytvoriť. No pri mojej tvorbe, väčšinou každý vrtel hlavou :-) Pretože som bola jediná ľaváčka v rodine, pri pohľade na moju ruku nechápali, že niečo z toho môže vzniknúť.

Je pre Vás práca handmade iba koníček alebo sa jej venujete na 100%?

Spočiatku to bol iba koníček, vyrábala som všeličo. Od dekorácií na rôzne sviatky som postupne postupne prešla na dekorácie z korkov a drôtu, venovala som sa aj výrobe bižutérie. Vždy som sa snažila obdarovať niečím originálnym, čo bolo iba pre danú osobu.

Keďže som sa pred necelým rokom a pol vydávala, moja kreatívna duša sa vybláznila na organizovaní našej dokonalej svadby. Veľa ľudí ma po svadbe oslovilo s tým, aby som to posunula ďalej. A tak vznikla myšlienka vytvoriť si stránku na Facebooku a neskôr aj firmu – živnosť.

Folklórne dupačky od NaYa

Nazvala som ju NaYa. Moje meno je Mária, kamaráti ma volajú Maja, Majka a moja malá neterka Sandra (teraz už má 5 rokov) ako ročná nevedela vysloviť Maja. Stále ma volala Naja. Mne sa to veľmi páčilo no a vtedy som si povedala, že raz sa tak bude volať moja firma - značka. Chcela som niečo originálne preto ten Ypsilon.

Snažím sa maľovaniu venovať čo najviac času, no chodím popri tom do práce. Môžem ale povedať, že sa maľovaniu vo svojom voľnom čase venujem na 100%.

Inšpiráciu čerpáte najmä vo folkových motívoch, no čo Vás inšpiruje okrem toho?

Naša mamka viedla mňa, moju sestru a brata vždy k folklóru. Mňa a môjho brata prihlásila do Folklórneho súboru Oblík v Hanušovciach nad Topľou. Tento súbor práve oslavuje 50.výročie svojho vzniku. A keďže je to už krásne jubileum, svedčí o tom aj krásna a bohatá história, či už tancov, piesní ale hlavne krojov z regiónu Šariš a Zemplín.

Červené maľované folklórne tričká Naya

Päť rokov som sa naplno venovala tomuto súboru a obdivovala pôvodne kroje. Už tam sa to začalo, sledovanie vzorov, ornamentov. Postupne všetko fixujete do hlavy a ani neviete ako Vás to dokáže ovplyvniť pri navrhovaním nových vzorov. Som Východniarka a folklóristka telom aj dušou a súbor Oblík bol pre mňa všetkým. Boli to nádherné roky, na ktoré nikdy nezabudnem.

Už skoro 7 rokov žijem v zahraničí. Môžem povedať, že som spokojná, pretože mám po boku úžasného manžela, ktorý má vo všetkom podporuje a pomáha mi, no túžba po folklóre je neskutočná. Maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru. Moja hlava je plná nápadov, inšpiruje ma všetko okolo mňa, no hlavne ľudová pieseň. Mávam chvíľky, kedy si pustím ľudové piesne a slzy mi tečú po tvári. Nebojím sa povedať, že som "Závislá od FOLKLÓRU."                      

Ako hodnotíte svoj postup v tvorbe v porovnaní so začiatkami?

Nie som na trhu až tak dlho, je to necelý rok a pol čo som začala s mojou folk tvorbou. No mám obrovské šťastie, že sa moje celoživotné hobby, moja závislosť stala aj mojou prácou. Som rada, keď má zákazníci oslovia s prosbou aby sme navrhli niečo originálne.

Ručne maľované tenisky od Naya

Veľmi sa teším, že sa moja práca nachádza v rôznych častiach sveta ako je: Kanada, USA, Nový Zéland, Austrália, Anglicko, Írsko, Nórsko, Švédsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Česko a samozrejme Slovensko. Na to som ozaj hrdá, že si títo ľudia vybrali práve moju prácu. Nepoužívam žiadne šablóny ani predlohy. Každý môj kúsok je originál vyrobený s láskou :-) Vkladám moju, našu vlasť do mojej práce.

Našla si aj Vás chvíľa, keď ste mali chuť s tvorbou skončiť? Ak áno, čo Vás od toho odhovorilo?  

Skončiť s maľovaním to nie, no chvíľka zúfalstva si ma našla asi pred pol rokom. Konkurencia je veľká a tento rok je obrovský záujem o folklórne kúsky. Na sociálnych sieťach sa objavuje stále viac a viac tvorcov, ktorí sa inšpirujú alebo úplne kopírujú vašu prácu. A to ma spočiatku trápilo.

Folklórne náušnice Naya

No pokiaľ mám stále spätnú väzbu od zákazníkov, tak viem, že to má zmysel. Teší ma, že sa mi ozývajú ľudia z rôznych kútov sveta. Páči sa im, že aj takýmto spôsobom sa dostáva náš slovenský folklór do sveta. Aj takto im môžem poslať kúsok vlasti kdekoľvek. A takéto milé slová má vedú ďalej. Kreatívny človek je motivovaný túžbou dosiahnuť svoj cieľ, nie poraziť iných.         

Aké máte vízie do budúcnosti? Máte v pláne otvoriť kamennú predajňu?

Keďže sa venujem maľovaniu popri práci a to v zahraničí, o predajni veľmi neuvažujem. Snažím sa venovať hlavne svojej stránke na sociálnej sieti, no chcela by som mať internetový obchodík a keď sa raz vrátime na Slovensko, tak hádam aj svoju vlastnú predajňu.

Ručne maľované baleríny Naya

Veľmi však túžim mať raz svoj - nazvem to ATELIÉR, v ktorom budem mať svoj „neporiadok “, ktorému budem rozumieť iba ja. To je môj sen. Popri práci sa držím citátu: „ Nevzdávaj sa sna iba preto, že na jeho uskutočnenie potrebuješ veľa času. Čas plynie aj tak .“

Čo by ste radi odkázali naším čitateľom?

„Handmade veci majú osobnú značku. Keď ich držíte v rukách, cítite sa menej osamelo. “ Aimee Bender

Tento citát prezrádza tak veľa. Každý človek, ktorý sa venuje handmade tvorbe, vkladá do svojho diela aj kúsok seba a tým sa aj rozdáva pre druhých. Všetky dielka sú originály vyrobené srdcom. Áno, je to aj istý druh podnikania, no ak by ma to nebavilo, nemalo by to zmysel. Budem sa venovať folklóru tak dlho, ako sa len bude dať, pretože je to ako poslanie, rozdávať to ďalej :-) 

Maľované tenisky s ľudovým motívom Naya

Majke ďakujeme a prajeme veľa veľa úspechov. Ak sa vám jej tvorba páči, potom si nezabudnite pozrieť jej Facebook stránku Naya, na ktorej si vecičky môžete aj objednať!


Publikované dňa: 22.06.2017
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Karina Daráková

Som, snáď, budúca žurnalistka a spisovateľka. Nie som milovníčkou šiat a sukní, omnoho radšej mám športový štýl a hlavne tenisky, ktoré sú mojou srdcovkou. Veď nohy nás nesú celý život, tak si zaslúžia, nie?
Okrem módy sa venujem hasičskému športu, v ktorom patrím do slovenskej reprezentácie.
 
Ak vás moje články zaujali, tak si určite pozri aj môj osobný blog.

V tejto kategórií nájdete aj:

Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí

Dnes vám prinášame rozhovor s Jankou, ktorá pôsobí pod značkou Retro Bijou. Prezrite si jej nádhernú rýdzo slovenskú tvorbu, ktorá vás určite chytí za srdce!

Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu

Na regáloch obchodu Čosi nájdete výrobky od handmade umelcov z takmer celého Slovenska. Predstavujeme vám Ivanku, ktorá zahorela myšlienkou pretvárať nepoužité veci a chuťou vdýchnuť im...

Petra Toth: úspech je vytrvať a neprestávať Petra Toth: úspech je vytrvať a neprestávať

Petre Toth je slovenská dizajnérka a šperkárka, ktorá zahorela záujmom o tvorbu už v rannom detstve. Hrdo vniesla kultúru tam, kde by ju málokto očakával.


Komentáre

13/05/2018 12:00
Indrid Balogova

Dobry den msm zaujem o kratase velkost S fsrba cierna
Chcem sa opitat posielate aj na dobierku

02/02/2018 10:03
Redakcia Topmoda.sk

Dobrý deň, Klaudia. Výrobky si môžete objednať prostredníctvom FB stránky https://www.facebook.com/FolkNaYa/ - stačí napísať správu a dohodnúť sa, o čo by bol záujem :-)

01/02/2018 22:46
Klaudia

Dobrý den
Velmi sa mi páčia vaše výrobky :)
Skúsili by ste mi pomôcť niečo pre môjho manžela?
On je silný narodniar, má rád slovenský folklór, kroje, ľudovky.. Proste všetko možné. Bude mať meniny tak by som mu chcela dať niečo výnimočné.
Chodieva každý rok na Jánošík. Dni tak som myslela na nejaké tričko, tielko.. Veľkosť XL, XXL
Ma 35rokov, vyšportovaná postava.
Dakujem

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.