Petra Toth: úspech je vytrvať a neprestávať

Petre Toth je slovenská dizajnérka a šperkárka, ktorá zahorela záujmom o tvorbu už v rannom detstve. Inšpiráciu našla v starých výšivkách, krásnych ornamentoch folklórnej kultúry. Hrdo vniesla kultúru tam, kde by ju málokto očakával.

Kabelka Mileva od Petry Tóth

Prečítajte si rozhovor s Petrou, ktorá úctu k tradícii pretvorila do šperku.

Ste šperkárka telom i dušou? Predstavuje pre vás handmade výroba prácu, ktorú ste chceli robiť odjakživa/oddávna?

Vždy som chcela robiť šperky, bol to môj sen a tvrdohlavo som si za ním šla, napriek tomu, že ma mnohí odhovárali.

Kto vás motivoval k dnes už celkom netradičnému povolaniu?                                     

K šperkárstvu som inklinovala sama, nikto mi nepodsúval tento smer. Pravdou je, že vždy som sa radšej venovala všetkému možnému, len nie školským povinnostiam. Chcela som tvoriť, hodiny zavreté v škole ma nenapĺňali ani zďaleka tak, ako to dokázali šperky. Pamätám si, ako som utekala zo školy domov, aby som sa mohla rozvíjať a tvoriť.

Náušnice Mileva od Petry Tóth

Aké boli začiatky vášho vyrábania? Chcelo to veľkú precíznosť a vytrvalosť, kým ste pochopili správnu techniku? Alebo ste tomu naopak porozumeli ihneď - akoby to bolo niečo s čím ste sa narodili?

Keď sa pozriem spätne, mám za sebou kus práce. Každou kolekciou sa snažím zlepšovať a inovovať. Veľmi rada sa učím nové veci a nerada stojím na mieste. Ak sa chcete neustále venovať tomu čo Vás baví, nikdy nesmiete stagnovať. Stagnácia je cesta späť.

Spojili ste folklór, hrdo ste ho vniesli do šperkov, aká bola reakcia ľudí na tento malý experiment?

Prvú kolekciu inšpirovanú folklórom sme urobili v dobe kedy bol folklór na Slovensku takmer zabudnutý. Bolo to približne 8 rokov dozadu, ale ja som cítila, že práve téma folklóru je to, čo musím svetu dať, aby nezahynul len niekde zabudnutý v múzeách. Reakcie ľudí na moje vlastné prekvapenie boli len pozitívne.

Čo vás inšpirovalo k tomu spojiť slovenskú tradíciu s kúskom šperku?

S manželom som sa presťahovala z Bratislavy na vidiek, konkrétne do 100 ročného vidieckeho domu a tu to všetko začalo. Naučili sme sa vyrábať si vlastné víno a postupne som začala objavovať staré remeslá a študovať ľudové kroje.

Aké kovy a kamene používate pri výrobe?

V súčasnosti máme najnovšiu kolekciu Mileva a v nej sú šperky vyrobené z pogalvanizovanej mosadze v kombinácii s českým kryštálom značky Preciosa.

Šperky Slovenská epopej od Petry Tóth

Hovorí sa, že každý kameň nesie so sebou istú energiu a má svoj ojedinelý význam. Ste zástanca tohto názoru?

Verím v energiu vecí, slov a činov. Ale priznám sa, že doteraz som neštudovala energiu kameňov. Tým, že som výtvarne založená, beriem veci skôr esteticky, viem estetiku rozobrať na absolútne detaily.

Pár rokov dozadu sa mohli naše Miss-ky pýšiť vašimi korunkami. Aké ste mali ohľadom toho pocity?

Bola to pre mňa veľká pocta. Ako malé dievčatko som sedávala pred televízorom a neušla mi žiadna Miss. Nikdy by ma nenapadlo, že by som to mohla byť práve ja, kto vytvorí korunku víťazkám Miss.

Korunka krásy pre Miss Slovensko od Petry Tóth

Súčasťou akých zaujímavých projektov ste sa už stali?

Mnohých, ale nie som ten typ, ktorý by žil v minulosti. Vždy sa hlavne sústredím na prítomnosť s vidinou budúcnosti. Moje šperky boli súčasťou mnohých módnych prehliadok, reklamných kampaní, fotení, súťaží. Bola to cesta, ktorou som musela prejsť. V súčasnosti sa snažím čo najviac venovať rodine a tvorbe.

Čo nám prezradíte o parfume, ktorý nesie vaše meno?

Keď som počas tehotenstva tvorila kolekciu Mileva, vedela som, že šperky budú venované mojej dcére, po ktorej som kolekciu pomenovala. Mala som potrebu vytvoriť ďalší produkt, ktorý by sprostredkoval pocity, ktoré som vtedy prežívala. Parfum spĺňal všetky atribúty. Vôňa je pre mňa osobne najsilnejším nositeľom spomienok.

Kedy pociťujete zo svojej práce naozajstné zadosťučinenie?

Pravdupovediac nestáva sa to až tak často, ako by sa dalo očakávať. V prvom rade som veľký pracant a pedant. Po záplave práce sa neviem príliš odosobniť od vecí, ktoré tvorím. Ale sú momenty, kedy si poviem, že to naozaj stojí za to. A to najmä vtedy, keď dostanem krásnu spätnú väzbu od mojich klientiek.

Šperkárka Petra Tóth

Ako by ste motivovali ľudí, po vašej vlastnej skúsenosti s handmade výrobkami a čomu by ste im odporučili vyhnúť sa?

Všetko je individuálne. Neexistuje recept, ktorý by zabral každému a priniesol mu rovnaké výsledky. Z osobnej skúsenosti však viem, že sa netreba nenechať opantať prvotným úspechom. Vždy som sa riadila tým, že ak sa mi niečo podarilo, povedala som si, že to je len začiatok a 3x viac som na sebe začala pracovať. Úspech je vytrvať a neprestávať.

Šperky sú nie len ozdobou, sú i akýmsi zachytením krásy, ktorú prežívame. Sme radi, že sme mohli nakuknúť do sveta šikovnej dizajnérky a týmto jej ďakujem za rozhovor.

Pančuchy Mileva od Beponu a Petry Tóth

Šperky z jej kolekcie si môžete zakúpiť v eshope na jej osobnej webovej stránke www.petratoth.sk.


Publikované dňa: 16.06.2017
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú „slová“ mojou súčasťou. Som zasnená duša, ktorá sa vie pozerať na svet očami realistky. Zbožňuje kávu, knihy a čas trávení písaním. Momentálne študujem na masmediálnej komunikácii v Trnave a môj pohľad na módu je určite kladný. Mám rada jednoduchosť a zaujímavé detaily, a to je to, čím sa riadim i v obliekaní.

V tejto kategórií nájdete aj:

Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí

Dnes vám prinášame rozhovor s Jankou, ktorá pôsobí pod značkou Retro Bijou. Prezrite si jej nádhernú rýdzo slovenskú tvorbu, ktorá vás určite chytí za srdce!

Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu

Na regáloch obchodu Čosi nájdete výrobky od handmade umelcov z takmer celého Slovenska. Predstavujeme vám Ivanku, ktorá zahorela myšlienkou pretvárať nepoužité veci a chuťou vdýchnuť im...

NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru

Túžite po niečom rýdzo slovenskom? Po kúsku folklóru, ktorý si môžete obliecť alebo obuť? Potom si prečítajte rozhovor s NaYou, ktorej ručne maľované tenisky, tričká či kabelky uchvátili...


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.