Prečo sú islandské svetre tak strašne drahé?

Island nie je zďaleka iba krajinou ohňa a ľadu. Je aj krajinou koní, oviec, platobných terminálov a teplých svetrov! Lopapeysa, hand made hrubé svetre s typickým vzorom, učarovali celému svetu.

Ak si chcete z dovolenky priniesť svoj vlastný originálny kus tejto výnimočnej krajiny, vybrať si budete môcť z nespočetného množstva dizajnov. Obchody, ktoré tieto tradičné svetre ponúkajú, nájdete v každom väčšom meste. Nákup má však jeden vážny háčik... lopapeysa sú veľmi (ale naozaj veľmi) drahé.

O tripe na Island som snívala celú dekádu. Okrem toho som si v kútiku duše myslela, že si domov prinesiem aj jeden typický severský sveter, ktorý som pred pár rokmi zočila v hudobnom dokumente Heima od islandskej kapely Sigur Rós. A veruže to bola láska na prvý pohľad. 

Prvotný šok nastal po tom, čo som si narýchlo prezrela ponuku obchodov v duty free zóne na letisku v Keflavíku. Ceny vystrelené až do nebies boli nastavené úplne inde, než som zvyknutá zo slovenských obchodov. Vysoké ceny som si naivne vysvetlila ako "letiskovú prirážku" a samú seba som presvedčila, že tieto svetre budú predávať na každom kroku a isto nebudú stáť takmer 300€.

Národný bio sveter

Bohužiaľ som sa mýlila. V Reykjavíku, hlavnom meste Islandu, sme totiž s kamarátmi narazili na hneď niekoľko shopov, ktoré tento lákavý suvenír predávali. Ceny však boli podobné a preto som od výkladov odchádzala s dlhým nosom. 

Prečo sú teda tieto svetre také drahé? Jedným z dôvodov je fakt, že sa štrikujú z priadze lopi, ktorá sa vyrába výhradne z vlny islandských oviec. Tá je výnimočná z jednoduchého dôvodu. 

Chystáte sa na Island? Na ovce tu narazíte doslova na každom kroku. Z islandskej ovčej vlny sa vyrábajú tradičné svetre - lopapeysa.

Na Islande žije niekoľkonásobne viac oviec než ľudí, preto obyvatelia nemajú potrebu do krajiny prinášať nové plemená. Ovce sú teda úplne izolované od ostatných plemien a zároveň sú permanentne vystavené subarktickej klíme.

Domáca ovca preto produkuje vlnu s dvojakým typom vlákna. Prvým je þel - jemné, hrejivé a tepelne izolačné vlákno, ktoré sa nachádza na pokožke zvieraťa. "Vonkajšia" vrstva tog má dlhšie vlákna a je vodeodolná. Dajte si to dokopy a vznikne unikátny prírodný materiál, z ktorého si viete pripraviť síce "kúsavý", ale naozaj teplučký sveter, ktorý sa často nosí aj bez bundy.

Novodobá tradícia, ktorá ohúrila svet

O histórií vzniku tohto jedinečného odevu vám väčšina domácich nepovie veľa. Určite vám však prezradia to, že tradícia pletenia je na Islande veľmi silná. Toto remeslo preniklo aj medzi mladých ľudí a je naozaj populárne.

Tradícia však nie je tak stará, ako by ste očakávali. Predpokladá sa, že vznikla koncom 40. rokov minulého storočia. Za jej zakladateľku je považovaná Auður Laxness, ktorá si podobný sveter priniesla z Grónska a doma si uplietla jeho repliku. Stretnúť sa však môžete aj s názorom, že lopapeysa bola inšpirovaná švédskymi či dokonca tureckými vzormi na oblečení. Aká je skutočná pravda, to dnes nik ani len netuší.

Ich popularita začala naberala na sile v 60. a 70. rokoch. Sveter je totiž skvelým spôsob zobrazovania tradičných islandských vzorov a výšiviek. Jeho vzory a farebnosť sú inšpirované prírodou, ku ktorej Islanďania prechovávajú neskutočný rešpekt, ktorý je citeľný na každom kroku.

Svetre lopapeysa sú inšpirované farbami a tvarmi islandskej prírody. Okrem tradičných modelov narazíte aj na veľmi moderné a trendy prevedenia islandských svetrov.

Pozornosť celého sveta si však získal až v roku 2008. Krajina zmietaná následkami ekonomickej krízy považovala lopapeysu za jeden zo symbolov národnej identity, ktorý domácim dodával silu protestovať proti vtedajšej vláde.

Hand made umenie, na ktorom sa dá skvelo zarobiť

Možno vás prekvapí aj to, že pleteniu sa venujú nielen ženy, ale aj muži. Rozmýšľate prečo? Ja som prišla na 2 dôvody: nakoľko sú tieto svetre neskutočne drahé, tak je určite ekonomickejšie naučiť sa pliesť a vyrábať si ich doma. Druhým dôvodom je fakt, že ak už viete vyrábať niečo, po čom je každoročne neuveriteľný dopyt, prečo to nevyužiť a poriadne nezarobiť? Prípadne môžete ponúkať kurzy pletenie, ktoré bývajú ihneď vypredané.

Cena hand made svetrov, ktoré kúpite od bežného človeka, je cca o 30% nižšia ako je cena v obchodoch. Treba mať iba šťastie a naraziť na také vzory, ktoré sa vám budú páčiť. Takýto sveter je však 100% originál a môžete si byť istý, že nekupujete len rovnako drahú (väčšinou čínsku) napodobneninu, ktorá často číha aj v lokálnych turistických obchodoch.

Vhodný na každú príležitosť

Islanďania sú na svoje umenie veľmi hrdí a svetre s láskou obliekajú každý deň. Lopapeysa je to pravé oblečenie pre deti aj dospelých a hodí sa na formálne i neformálne príležistosti. 

V súčasnosti už existujú najrôznejšie variácie tohto tradičného odevu - klasický sveter, sveter s gombíkmi, zipsom, fleecové mikiny či kardigány. Ak si chcete nejaký kúpiť, tak vám odporúčam navštíviť obchodík asociácie The Handknitting Association of Iceland, prípadne si vybrať z produktov tradičnej islandskej značky 66°North.

Video tutoriál pre najšikovnejších

Ak patríte medzi milovníkov pletenia, tak si svoj sveter môžete vyrobiť aj vy! Pozrite si toto veľmi podrobné video, vďaka ktorému to určite zvládnete. A hoci tradičnú priadzu pravdepodobne nezoženiete, snáď vám postačí aspoň dizajn.

A čo vy? Mali ste už možnosť navštíviť túto kúzelnú krajinu? Vidieť tento odev naživo? Dajte mi určite vedieť :-)

Lucia

Vyberáme z nášho katalógu


Publikované dňa: 12.12.2016
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

TopModa.sk

Milujeme módu! A aj preto vám budeme pravidelne prinášať všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu

Jemné stvorenie, ktoré sa ukrýva v žene narodenej v znamení raka pociťuje k móde vrelý vzťah. Plne si uvedomuje význam príslovia, „Šaty robia človeka“ a touto myšlienkou je uchvátená....

Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom

Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom? Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom?


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.