Poznáte najkrajšie tradičné odevy sveta?

Naša planéta je plná prírodných krás, rozličných zvierat a zaujímavých kultúr. Asi všetci sa zhodneme na tom, že Matka príroda je jedno geniálne, majstrovské dielo, aké by nedokázal vytvoriť hádam ani ten najprofesionálnejší umelec.

Svet môžete spoznávať aj vďaka typickým národným kúskom oblečenia.

Každá krajina je jedinečná niečím iným. Líšia sa históriu, architektúrou, známymi pamiatkami, ale aj svojimi obyvateľmi. Ak radi cestujete, tak máte jedinečnú možnosť spoznať rôzne národnosti, zaujímať sa o ich zvyky a taktiež si vyskúšať zopár z ich tradičných odevov. Práve tie ma inšpirovali a teraz ťa pomocou nasledujúcich riadkov trošičku povodím po svete...

Na cestovanie nie je nikdy neskoro!

"Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu." Známy citát Sv. Augustína v sebe ukrýva prirodzenú túžbu každého človeka. Túžbu po dobrodružstve, zážitkoch, nových priateľstvách. Každá cestovateľská skúsenosť je na nezaplatenie. Nik vám totiž nepovie o histórií, zvykoch a unikátnosti tradičného národného oblečenia toľko, ako osoba, ktorá sa v krajine narodila a vyrástla v nej. Ak máte možnosť, tak vždy treba ísť "ku koreňu". Snáď vás môj článok dokonale nabudí!

Naša cesta začína v Japonsku

Japonsko je krajina vychádzajúceho Slnka, sushi a kimona. Tradičné slávnostné oblečenie si obyvatelia tejto časti Zeme obliekajú na najrôznejšie významné udalosti (svadba, rodinné oslavy a podobne) alebo počas vykonávania bojových umení. Najčastejšie sa vyrába z hodvábu. Kimono samozrejme nemusí byť jednofarebné. 

Tradičné kimono svedčí každej japonskej žene.

Tí, ktorí krajinu už navštívili, ale aj milovníci dokumentárnych cestopisov určite vedia, že sa vyrába v najrôznejších farbách s často komplikovaným zdobením. Pri karate sa uväzuje opaskom, ktorý udáva hodnosť majstra.

Kúsok afrického sveta

Tradičným odevom západnej časti Nigérie, krajiny Yoruba, je trojkombinácia buba - iro - gele. Buba je tradičná africká blúzka, ktorá sa vyrába z tých najrôznejších materiálov. Vyznačuje sa svojou pestrofarebnosťou, rôznymi ozdôbkami a voľnejším strihom. Toto oblečenie je dokonale inšpirované krásou africkej prírody. Veď si len predstavte oranžový západ slnka nad nekonečnou zelenou pláňou.

Buba, iro a gele - tradičný odev africkej Yoruby. Ženy z africkej Yoruby nosia odev, skladajúci sa z blúzky, dlhej sukne a šatky na hlavu. Tradičný africký odev Yoruby sa sa vyrába z tých najrôznejších materiálov.

Ďalším nevyhnutným prvom oblečenia sú gele. Ide o látky, ktoré si Afričania obtáčajú okolo hláv. Tretím prvom tohto outfitu je iro - dlhší kus látky (najčastejšie sa používa dĺžka cca 1,8 m), ktorý si ženy obmotajú okolo bokov a vytvoria ním dlhú sukňu.

Na skok do Indie

O oblečení v Indii by sa dalo povedať, že zahaľuje a ochraňuje. Každý jedny ženské šaty, ktoré miestni poznajú pod názvom sári,  v podstate originál. Vyrábajú a zdobia sa ručne. Ak niekedy navštíviš Indiu, bielemu sári sa radšej vyhni. Je totiž určené vdovám.

Typický indický odev sa nazýva Sari.Indické ženy majú v šatníku hneď niekoľko sari - na bežné nosenie či sviatočné príležitosti.

Pompéznosť sári sa samozrejme líši podľa príležitosti, na ktoré je oblečené. V šatníku indickej ženy preto nájdeš hneď niekoľko nádherných kúskov, ktoré by si určite rada (aspoň jedenkrát v živote) vyskúšala každá z nás.

A späť do Európy

Aj muži môžu nosiť sukne. Krajina, kde je tento jav úplne bežný, sa od nás nachádza len na skok. Je ňou Škótsko. Kiltom sa preslávilo asi tak, ako aj kvalitnou whiskey. Tento tradičný odev je vyrobený z vlny a podľa tradície sa pod ním nenosí vôbec nič.

Kilt je tradičný škótsky odev. Bavorské kroje pozná vďaka Oktoberfestu asi každý z nás.

Nemenej známe sú aj tzv. lederhose a dirndl. Tieto názvy vám asi nič nehovoria, ide však o populárny mužský a ženský bavorský a rakúsky kroj. Dámsky dirndl je samozrejme obrvoskou atrakciou každého Oktoberfestu.

Všade dobre, doma najlepšie...

No nie je tomu tak? Ako lepšie ukončiť našu rýchlu prehliadku tradičných odevov, než domácim slovenským krojom? Týmto slovom sa označovalo ľudové oblečenie dedinčanov. Kroje najčastejšie delíme na dámske a pánske a charakteristické sú aj podľa oblasti, v ktorej boli nosené. Iný kroj sa obliekal na svadobu, do kostola či na pohreb, iný na bežné nosenie. Delili sa aj podľa funkcie v spoločnosti, dokonca aj podľa situácie v rodine.

Slovenských kroj patrí k nášmu najkrajšiemu kultúrnemu dedičstvu. Každý región má svoj vlastný typický kroj.

Pánsky kroj tvorili nohavice s opaskom, vyšívaná košeľa a vesta. Samozrejmosťou bol aj klobúk. Dámsky sa skladal zo sukne so spodničkou, košele, zástere, rukávcov, kabátika a čepcu. Obe pohlavia k nemu nosili tradičné vysoké čierne čižmy. V zimnom období sa používali aj najrôznejšie kozúšky a kožušiny.

Ozdobu takéhoto odevu tvorila typická regionálna výšivka. Veľmi často sa využívala aj remeselná technika farbenia zvaná modrotlač. Tá sa v módnom priemysle objavuje aj dnes. Ak patríte medzi milovníkov folklórnych vzorov, tak ju nájdete nielen na oblečení (šatách, suniach, blúzkach, vestách, pančuchách či tričkách) a topánkach, ale aj na najrôznejších bytových doplnkoch - vankúšikoch, utierkach či zásterách.

Patríte aj vy medzi nadšencov cestovania a objavovania nových kultúr? Máte radi kombináciu moderného a nášho tradičného folklórneho oblečenia? Dajte mi určite vedieť!

Vyberáme z nášho katalógu


Publikované dňa: 08.12.2016
Hodnotenie článku:
(86.6%)

Autor článku

Viktória Liptáková

Viki je ozajstný nadšenec nových trendov. Móda sa pre ňu stala koníčkom asi pred dvoma rokmi a odvtedy sa neustále zaujíma o najaktuálnejšie fashion novinky, nové kolekcie módnych návrhárov či o známe modelky.

V tejto kategórií nájdete aj:

Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu

Jemné stvorenie, ktoré sa ukrýva v žene narodenej v znamení raka pociťuje k móde vrelý vzťah. Plne si uvedomuje význam príslovia, „Šaty robia človeka“ a touto myšlienkou je uchvátená....

Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom

Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom? Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom?


Komentáre

09/12/2016 17:52
Tatiana

Na slovenske kroje mozeme byt pravom pysni, podla mna su naozaj jednym z najkrajsich odevov sveta

08/12/2016 15:59
iva

ja mam skvele pancuchy z Beponu - kolekciu od Petry Toth. Su naozaj krasne folklorne a maju velky uspech u kamosiek :)) odporucam kazdej, aj ked su dost drahe

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.