Polovicu Slovákov oblieka LIDL. Nosíš ho aj ty?

Lidl je obchodný reťazec diskontných predajní, ktoré patria pod predajnú sieť nemeckej obchodnej skupiny Schwarz. Na Slovensku sa objavil už v roku 2004 a dnes sa môže pýšiť širokou sieťou pobočiek, ktorú aktuálne tvorí už 124 predajní. Je teda veľmi pravdepodobné, že naň narazíte aj vo svojom meste. 

Patríte aj vy k tým, ktorý v Lidli nakupujú aj oblečenie?

Tento obchod mala väčšina mojich priateľov dlho zafixovaný ako diskont, ktorý predáva množstvo neznámeho tovaru. Preto sa mu viacmenej vyhýbali a nakupovali v známych konkurenčných predajniach. Pred pár rokmi však prišiel obrovský zvrat a názov Lidl sa začal v partií skloňovať čoraz častejšie.

Tento jav zapríčinilo najmä rozšírenie ponuky o tovar, ktorý bežne nedostať. A tak sme si už úplne zvykli na rôzne tematické týždne i na to, že si v predajni občas kúpime aj nejaké tie pančuchy.

Prečo Lidl priťahuje Slovákov ako magnet?

Medzi najčastejšie odpovede mojich známych patrili: Mám to blízko, mám to po ceste z práce alebo nakúpim tam všetko naraz - od potravín až po oblečenie. Druhá najčastejšia odpoveď sa skloňovala v rôznych obmenách výhodnosti cien a každo - týždňových akcií. Či za to môže reklama v TV (Lidl je jedným z najväčších zadávateľov reklamy) alebo všadeprítomné letáky, to nám zostáva iba hádať.

Keď sa móda presťahuje z predvádzacieho móla a butikov do regálov potravín

Nás samozrejme najviac zaujíma dôvod, prečo si ľudia pravidelne kupujú v Lidli rôzne druhy oblečenia. Od spodnej bielizne až po bundy či kabelky. Nemôžeme totiž hovoriť o prelomovej móde ani o nákupe najnovších moderných trendov. Tak isto predpokladáme, že sa ľudia bežne nechvália ani značkou odevu. Je teda možné, že zafungoval roky prezentovaný slogan "Lidl je lacný!" ?

V Lidli bez problémov kúpite lacné dámske šaty. Lidl myslí aj na pánov a prináša im svoju ponuku cenovo dostupného oblečenia.

Nech sú už pohnútky zákazníkov akékoľvek, pravdou zostáva, že Lidl dnes oblieka skoro polovicu Slovákov. Vznikol totiž akýsi „ľudový Lidl trend“. V čom teda spočíva jeho sila, ten magnetizmus, ktorý pravidelne pritiahne spotrebiteľov a "donúti" ich nakupovať oblečenie priamo v predajni potravín?

Aké sú klady a zápory nákupu oblečenia v Lidli?

Za najväčšie pozitívum môžeme považovať  systém "všetko v jednom". Vyberiete sa na nákup potravín, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života a popri tom si kúpite nové čižmičky alebo pekný pulóver. A to dokonca za dobrú cenu.

Je však táto cena v porovnaní s inými produktami, za ktorými by ste museli prejsť niekoľko desiatok metrov a nákupu venovať hodinku navyše, ozaj tak výhodná? Na to, aby sme pochopili prečo je Lidl odevnou značkou mnohých Slovákov, sme si preštudovali letáky a jeho ponuku oblečenia.

Každý týždeň je vytvorená nová ponuka oblečenia zameraná na šport, voľnočasové aktivity a bežne nositeľné kúsky odevu a obuvi pre mužov, ženy aj deti. Lidl ponúka hneď niekoľko svojich značiek: Livergy, Esmara, Lupilu či obľúbenú športovú značku Crivit. Podobný sortiment by ste márne hľadali inde, ide totiž o značky, ktoré spadajú priamo pod Lidl a sú vyrábané primárne pre túto spoločnosť.

V Lidli kúpite aj detskú módu. 

Vráťme sa ale k nášmu porovnávaniu cien. Väčšina spotrebiteľov sa zameriava na sľubované výhodne ceny a málokto si tieto ceny porovná aj s inými obchodmi. Čižmičky za 12,99 € sú lákavou ponukou, za podobnú cenu ich však kúpite aj v Deichmanne (pozn.: nízke čižmy v akcii zn. Graceland za cenu 12,45 €). Ponuku obchodov sa teda oplatí porovnávať, navyše ak je to možné aj cez internet.

Kvalita Made in Germany

Kvalita oblečenia z Lidlu je celkom dobrá a hoci často nejde o módne kúsky, ktoré práve fičia, niečo sa tam predsa len dá nakúpiť. Mojou obľúbenou (a osvedčenou) značkou je športový Crivit, ktorú pravidelne chváli aj niekoľko športových webov (napr. beh.sk a bezvabeh.cz). V testoch značka obstála veľmi dobre - dokáže konkurovať drahším a známejším brandom.

Ďalším obľúbeným produktom oblečenia z Lidlu sú pyžamá a domáce oblečenie. Patria k najčastejšie kupovaním artiklom v sekcii oblečenie. Čo sa týka ostaného oblečenia, tam už tak optimistický nie sme. Prečo?

Vyberáme z nášho katalógu

Aj keď mám veľkosť M, M-ko z Lidlu mi nesedí

Najčastejším problémom sú totiž veľkostné tabuľky. Tie sa u rôznych výrobcov a predajcov môžu dosť líšiť. To, že máte veľkosť M alebo L ešte neznamená, že vám oblečenie z Lidlu v tejto veľkosti bude sedieť. Odev sa navyše nedá vyskúšať. Tovar si môžete iba rozbaliť a vizuálne zhodnotiť jeho veľkosť.

Túto možnosť využíva drvivá väčšina spotrebiteľov, o čom svedčí množstvo rozbaleného tovaru na predajni, pripomínajúceho známe zábery akcie Black Friday v USA. Kladom je, že nepotravinový tovar môžete bez akéhokoľvek zdôvodňovania podľa obchodných podmienok Lidlu vrátiť do 30 dní v ktorejkoľvek predajni.

Čerešnička na torte - vojna o oblečenie!

Prečo teda Slováci nakupujú oblečenie v obchodnom reťazci Lidl a sú si ochotní ráno privstať a stáť v rade (ako za socializmu) na oblečenie, ktoré v ich veľkosti ani nemusí predajňa mať? Táto otázka asi zostane večnou záhadou. Netvrdíme, že oblečenie z Lidlu je menej kvalitné alebo cenovo nevýhodne a predražené. Nemyslíme si však, že by bolo až tak cenovo výhodné.

Staršie ročníky sú možno ovplyvnené nostalgiou za rokmi minulými, kedy platilo, že čo si človek poctivo vystojí skoro ráno v rade, to je aj dobré. Možno za to môžu letáky, ktoré sú vytlačené na papieri s malým vplyvom na životné prostredie. A možno iba pohodlnosť, ktorá nám káže nakúpiť s chlebom, maslom a rajčinami aj jedny botasky a nohavice. Každopádne musíme vziať do úvahy aj možnosť, že si slovenský spotrebiteľ jednoducho Lidl obľúbil a vyhovuje mu v každom smere.

S takýmto náporom sa musí občas vysporiadať každá predajňa Lidlu. Hlavne, ak v jej ponuke nájdete niečo, čo uľahodilo oku desiatkam ďalších zákazníkov. Zažili ste už aj vy niečo podobné? 

A čo vy?

Chodíte nakupovať oblečenie do Lidlu? V čom vám vyhovuje a čo vám prekáža na takomto predaji oblečenia? Podeľte sa s nami o vaše názory. 

Vyberáme z nášho katalógu


Publikované dňa: 07.12.2016
Hodnotenie článku:
(95.2%)

Autor článku

TopModa.sk

Milujeme módu! A aj preto vám budeme pravidelne prinášať všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu

Jemné stvorenie, ktoré sa ukrýva v žene narodenej v znamení raka pociťuje k móde vrelý vzťah. Plne si uvedomuje význam príslovia, „Šaty robia človeka“ a touto myšlienkou je uchvátená....

Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom

Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom? Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom?


Komentáre

16/07/2017 19:11
Linda54

Ahojte, ja nenakupujem v Lidli, môže to byť super, ale nejako sa mi to nikdy nehodí, vždy som šla vrátiť veci, lebo mi nesedeli.. zato keď som kupovala v USA vždy mi všetko sadlo, napr. take Aeropostale., ale takisto aj kuchyna mi tam viac chutila a nie nie su to len fastfoody

22/06/2017 13:51
Radka

mám pár kúskov z Lidla som zatiaľ veľmi spokojná, sú to kvalitné veci a väčšinou aj pekné, skôr také basic oblečenie, aj teraz majú skvelú ponuku

07/12/2016 20:18
Dida

môžem potvrdiť, s S-kom mávam aj ja problém :) z Lidla mám super outdoorovú bundu, niekoľko teplákov a funkčné tričká. Za tú cenu sú úplne skvelé, farba sa nevyperie a oblečenie sa nerozťahá.

07/12/2016 19:36
Jane B.

Nakupujem v Lidli sport oblecenie, do fitka je fajn. O moju velkost S ale zvadzam naozaj boj :)

Pridať komentár

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.