Polovicu Slovákov oblieka LIDL. Nosíš ho aj ty?

Lidl je obchodný reťazec diskontných predajní, ktoré patria pod predajnú sieť nemeckej obchodnej skupiny Schwarz. Na Slovensku sa objavil už v roku 2004 a dnes sa môže pýšiť širokou sieťou pobočiek, ktorú aktuálne tvorí už 124 predajní. Je teda veľmi pravdepodobné, že naň narazíte aj vo svojom meste. 

Patríte aj vy k tým, ktorý v Lidli nakupujú aj oblečenie?

Tento obchod mala väčšina mojich priateľov dlho zafixovaný ako diskont, ktorý predáva množstvo neznámeho tovaru. Preto sa mu viacmenej vyhýbali a nakupovali v známych konkurenčných predajniach. Pred pár rokmi však prišiel obrovský zvrat a názov Lidl sa začal v partií skloňovať čoraz častejšie.

Tento jav zapríčinilo najmä rozšírenie ponuky o tovar, ktorý bežne nedostať. A tak sme si už úplne zvykli na rôzne tematické týždne i na to, že si v predajni občas kúpime aj nejaké tie pančuchy.

Prečo Lidl priťahuje Slovákov ako magnet?

Medzi najčastejšie odpovede mojich známych patrili: Mám to blízko, mám to po ceste z práce alebo nakúpim tam všetko naraz - od potravín až po oblečenie. Druhá najčastejšia odpoveď sa skloňovala v rôznych obmenách výhodnosti cien a každo - týždňových akcií. Či za to môže reklama v TV (Lidl je jedným z najväčších zadávateľov reklamy) alebo všadeprítomné letáky, to nám zostáva iba hádať.

Keď sa móda presťahuje z predvádzacieho móla a butikov do regálov potravín

Nás samozrejme najviac zaujíma dôvod, prečo si ľudia pravidelne kupujú v Lidli rôzne druhy oblečenia. Od spodnej bielizne až po bundy či kabelky. Nemôžeme totiž hovoriť o prelomovej móde ani o nákupe najnovších moderných trendov. Tak isto predpokladáme, že sa ľudia bežne nechvália ani značkou odevu. Je teda možné, že zafungoval roky prezentovaný slogan "Lidl je lacný!" ?

V Lidli bez problémov kúpite lacné dámske šaty. Lidl myslí aj na pánov a prináša im svoju ponuku cenovo dostupného oblečenia.

Nech sú už pohnútky zákazníkov akékoľvek, pravdou zostáva, že Lidl dnes oblieka skoro polovicu Slovákov. Vznikol totiž akýsi „ľudový Lidl trend“. V čom teda spočíva jeho sila, ten magnetizmus, ktorý pravidelne pritiahne spotrebiteľov a "donúti" ich nakupovať oblečenie priamo v predajni potravín?

Aké sú klady a zápory nákupu oblečenia v Lidli?

Za najväčšie pozitívum môžeme považovať  systém "všetko v jednom". Vyberiete sa na nákup potravín, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života a popri tom si kúpite nové čižmičky alebo pekný pulóver. A to dokonca za dobrú cenu.

Je však táto cena v porovnaní s inými produktami, za ktorými by ste museli prejsť niekoľko desiatok metrov a nákupu venovať hodinku navyše, ozaj tak výhodná? Na to, aby sme pochopili prečo je Lidl odevnou značkou mnohých Slovákov, sme si preštudovali letáky a jeho ponuku oblečenia.

Každý týždeň je vytvorená nová ponuka oblečenia zameraná na šport, voľnočasové aktivity a bežne nositeľné kúsky odevu a obuvi pre mužov, ženy aj deti. Lidl ponúka hneď niekoľko svojich značiek: Livergy, Esmara, Lupilu či obľúbenú športovú značku Crivit. Podobný sortiment by ste márne hľadali inde, ide totiž o značky, ktoré spadajú priamo pod Lidl a sú vyrábané primárne pre túto spoločnosť.

V Lidli kúpite aj detskú módu. 

Vráťme sa ale k nášmu porovnávaniu cien. Väčšina spotrebiteľov sa zameriava na sľubované výhodne ceny a málokto si tieto ceny porovná aj s inými obchodmi. Čižmičky za 12,99 € sú lákavou ponukou, za podobnú cenu ich však kúpite aj v Deichmanne (pozn.: nízke čižmy v akcii zn. Graceland za cenu 12,45 €). Ponuku obchodov sa teda oplatí porovnávať, navyše ak je to možné aj cez internet.

Kvalita Made in Germany

Kvalita oblečenia z Lidlu je celkom dobrá a hoci často nejde o módne kúsky, ktoré práve fičia, niečo sa tam predsa len dá nakúpiť. Mojou obľúbenou (a osvedčenou) značkou je športový Crivit, ktorú pravidelne chváli aj niekoľko športových webov (napr. beh.sk a bezvabeh.cz). V testoch značka obstála veľmi dobre - dokáže konkurovať drahším a známejším brandom.

Ďalším obľúbeným produktom oblečenia z Lidlu sú pyžamá a domáce oblečenie. Patria k najčastejšie kupovaním artiklom v sekcii oblečenie. Čo sa týka ostaného oblečenia, tam už tak optimistický nie sme. Prečo?

Vyberáme z nášho katalógu

Aj keď mám veľkosť M, M-ko z Lidlu mi nesedí

Najčastejším problémom sú totiž veľkostné tabuľky. Tie sa u rôznych výrobcov a predajcov môžu dosť líšiť. To, že máte veľkosť M alebo L ešte neznamená, že vám oblečenie z Lidlu v tejto veľkosti bude sedieť. Odev sa navyše nedá vyskúšať. Tovar si môžete iba rozbaliť a vizuálne zhodnotiť jeho veľkosť.

Túto možnosť využíva drvivá väčšina spotrebiteľov, o čom svedčí množstvo rozbaleného tovaru na predajni, pripomínajúceho známe zábery akcie Black Friday v USA. Kladom je, že nepotravinový tovar môžete bez akéhokoľvek zdôvodňovania podľa obchodných podmienok Lidlu vrátiť do 30 dní v ktorejkoľvek predajni.

Čerešnička na torte - vojna o oblečenie!

Prečo teda Slováci nakupujú oblečenie v obchodnom reťazci Lidl a sú si ochotní ráno privstať a stáť v rade (ako za socializmu) na oblečenie, ktoré v ich veľkosti ani nemusí predajňa mať? Táto otázka asi zostane večnou záhadou. Netvrdíme, že oblečenie z Lidlu je menej kvalitné alebo cenovo nevýhodne a predražené. Nemyslíme si však, že by bolo až tak cenovo výhodné.

Staršie ročníky sú možno ovplyvnené nostalgiou za rokmi minulými, kedy platilo, že čo si človek poctivo vystojí skoro ráno v rade, to je aj dobré. Možno za to môžu letáky, ktoré sú vytlačené na papieri s malým vplyvom na životné prostredie. A možno iba pohodlnosť, ktorá nám káže nakúpiť s chlebom, maslom a rajčinami aj jedny botasky a nohavice. Každopádne musíme vziať do úvahy aj možnosť, že si slovenský spotrebiteľ jednoducho Lidl obľúbil a vyhovuje mu v každom smere.

S takýmto náporom sa musí občas vysporiadať každá predajňa Lidlu. Hlavne, ak v jej ponuke nájdete niečo, čo uľahodilo oku desiatkam ďalších zákazníkov. Zažili ste už aj vy niečo podobné? 

A čo vy?

Chodíte nakupovať oblečenie do Lidlu? V čom vám vyhovuje a čo vám prekáža na takomto predaji oblečenia? Podeľte sa s nami o vaše názory. 

Vyberáme z nášho katalógu


Publikované dňa: 07.12.2016
Hodnotenie článku:
(92.4%)

Autor článku

TopModa.sk

Milujeme módu! A aj preto vám budeme pravidelne prinášať všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu

Jemné stvorenie, ktoré sa ukrýva v žene narodenej v znamení raka pociťuje k móde vrelý vzťah. Plne si uvedomuje význam príslovia, „Šaty robia človeka“ a touto myšlienkou je uchvátená....

Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom

Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom? Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom?


Komentáre

06/09/2017 11:26
Muchaela M.

Ja mám lidl veľmi rada čo sa týka potravín aj oblečenia aj keď je pravda ako píše pani Dida veľkostne to až tak úplne nesedí ale to tak býva skoro všade.. keďže sa to ale dá vrátiť bez probémov, zoberiem si to a keď nesedí vrátim. Lidl je teraz skoro v každom meste takže asi nikto to nemá ďaleko.. A hlavne čo sa týka obečenia pre deti myslím si že sa veľmi oplatí. Sestra má malého drobca a väčšinu oblečenia nakupuje v Lidl alebo Tesco. Napríklad aj teraz majú chutné bodyčka

16/07/2017 19:11
Linda54

Ahojte, ja nenakupujem v Lidli, môže to byť super, ale nejako sa mi to nikdy nehodí, vždy som šla vrátiť veci, lebo mi nesedeli.. zato keď som kupovala v USA vždy mi všetko sadlo, napr. take Aeropostale., ale takisto aj kuchyna mi tam viac chutila a nie nie su to len fastfoody

22/06/2017 13:51
Radka

mám pár kúskov z Lidla som zatiaľ veľmi spokojná, sú to kvalitné veci a väčšinou aj pekné, skôr také basic oblečenie, aj teraz majú skvelú ponuku

07/12/2016 20:18
Dida

môžem potvrdiť, s S-kom mávam aj ja problém :) z Lidla mám super outdoorovú bundu, niekoľko teplákov a funkčné tričká. Za tú cenu sú úplne skvelé, farba sa nevyperie a oblečenie sa nerozťahá.

07/12/2016 19:36
Jane B.

Nakupujem v Lidli sport oblecenie, do fitka je fajn. O moju velkost S ale zvadzam naozaj boj :)

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.