Nosíte kožušiny? Zabíjate a týrate zvieratá!

V svete módy to už tak chodí, pre krásu sa občas trpí. Nie je však utrpenie, ako utrpenie. Ženy sú schopné vytrpieť si kúsok bolesti, ak ich tlačia o číslo menšie lodičky alebo obetovať obľúbený zákusok, aby si obliekli o číslo menšiu veľkosť oblečenia.

 

(zdroj: www.slobodazvierat.sk)

Pokiaľ ide o takéto dobrovoľné jemné utrpenie, tak sa nad tým vieme pousmiať. Ak však ide o utrpenie nevinných zvierat, ktoré vymenia svoj život za prepych iných, tak veci v poriadku nie sú. Žijeme predsa v 21. storočí a mali by sme sa tak aj správať.

Pravý kožuch je prežitok

Páči sa vám krásny hrejivý norkový kožuch? A čo tak golier zo sibírskej líšky? Alebo pokukujete po kožušine z činčily na čižmách? Za každou krásne opracovanou kožušinou je smutný príbeh nevinného tvora. Zvieratá, chované na tento účel, žijú v nevyhovujúcich životných podmienkach.

V kožušinových farmách, ktoré stále fungujú na Slovenku (8 registrovaných kožušinových fariem) aj v Českej republike, sa chovajú norky, líšky, činčily a fretky. Podmienky pre chov kožušinových zvierat sú špecifikované vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva SR 230/1998.

Zvieratá, ktorým je voľný pohyb v prírode absolútne prirodzený a ktorých hlavnou črtou je divokosť, sú zatvorené v malých klietkach s minimálnymi možnosťami na pohyb. V prírode sa dožívajú veku 8 - 10 rokov. Na kožušinových farmách ich život plný utrpenia končí v 7 - 8 mesiaci. Viac ako 75 % kožušinových zvierat, ktoré sa používajú v módnom priemysle, je odchovaných práve tam.

Zvieratá žijú na kožušinových farmách v absolútne nevyhovujúcich podmienkach. Chcete pomôcť? Poobzerajte sa po petícií za ukončenie činnosti kožušinových fariem.

(zdroj: www.vixey.cz)

V roku 2013 boli zverejnené videá z českých kožušinových fariem a pohľad to bol veľmi smutný. Zvieratá mali doráňané labky, niektoré dokonca trpeli zo stavu, v akom sa nachádzali, aj sebapoškodzovaním. Nedostatok krmiva a vody, pletivové drôtené podlahy, nedostatok miesta na pohyb a dokonca  prejavy požieranie vlastných končatín samotným zvieraťom. V roku 2015 získala organizácia ochrancov zvierat ďalšie zábery z kožušinových fariem a údaje, ktoré zverejnila, neboli o nič lepšie.

Koľko noriek a líšiek zaplatí životom za jeden kožuch?

Jeden obľúbený kožuch stojí život 40 - 60 zvierat. Na kožušinových farmách sú zvieratá zabíjané výfukovými plynmi (oxid uhličitý). Takáto smrť čaká norky a činčily. Ročne ich je takto usmrtených 50 miliónov. Slovensko a Česká republika k tomuto číslu prispievajú. Líšky čaká trochu odlišný osud. 10 miliónov líšiek za rok skoná po zásahu elektrickým prúdom (220 V).

Že tieto zvieratá nikto nepohladká? Ale áno, pohladká. Majiteľka norkového kožuchu alebo kožušinového goliera z líšky po ňom neraz láskyplne prejde dlaňou. Možno si ani neuvedomuje, že má na svojich rukách krv. Ak by sa znížil dopyt na trhu po takýchto produktoch a zákazníci by uprednostnili iné alternatívy a umelé varianty, ktoré sú na nerozoznanie od pravej kožušiny, znížilo by sa aj zabíjanie nevinných zvierat. Kožušinové farmy totiž nepatria do dnešnej doby. Nežijeme v dobe ľadovej, keď je kožušina zo zvieraťa jediným riešením, ako ochrániť telo pred chladom.

Bojujte proti utrpeniu zvierat a nákupu pravých kožušín sa určite vyhnite.

(zdroj: www.vixey.cz)

Pod tlakom verejnosti dosiahlo úplného zákazu kožušinových fariem v Európe už Anglicko, RakúskoBosna, Hercegovina, Slovinsko a Chorvátsko. Zákaz chovu niektorých zvierat na kožušiny platí v Dánsku a Holandsku. V Českej republike sa už poslanci taktiež zaoberajú týmto zákonom a podľa poslaneckej predlohy, ktorú v úvodnom kole snemovňa podporila, by bolo možné ukončiť prevádzku kožušinových fariem do roku 2019. Bohužiaľ na Slovensku stále fungujú.

Kožuchy nosia pekné zvieratá, ale zlí ľudia

Možno vďaka nám aj vy zmeníte názor na tento luxusný odev, ktorého cena je (z hľadiska utrpenia zvierat) absolútne nevyčísliteľná. Možno povzbudíte aj ďalších, aby sa v obchodoch obzerali po umelej kožušine, ktorá vyzerá rovnako dobre. Jej pridanou hodnotou je však dobrý pocit, že kvôli vášmu odevu netrpel živý tvor. O osude kožušinových zvierat rozhodujú spotrebitelia. Svojím postojom o nich rozhodujete aj vy!

Radšej budem chodiť nahá ako v kožuchu

Móda má veľké množstvo iných alternatív, ktoré nie sú prifarbované krvou zvierat.V dnešnej dobe už dokážeme vyrobiť čokoľvek z čohokoľvek. Vo svete bojujú proti pravým kožušinám zo zvierat mnohí módni návrhári, celebrity aj svetové modelky. Naomi Cambell a ďalšie modelky sa objavili pred pár rokmi v rámci kampane proti pravým kožušinám nahé s transparentom hlásajúcim: „ Radšej budem chodiť nahá ako v kožuchu“.

(zdroj: www.dazeddigital.com)

Každý, komu nie je osud kožušinových zvierat ľahostajný a nesúhlasí so zabíjaním nevinných zvierat, k tomu môže zaujať postoj jednoduchým nákupom umelej kožušiny, ktoreh je na trhu veľké množstvo. Tieto kožušiny sú trendom, ktorý do svojej ponuky v rôznych farebných variáciách ponúkajú známe značky Reserved, Mango, Michael Kors, Marks & Spencer, ale nájdete ich v obchodoch F&F, H&M alebo New Yorker.

Pomôcť môže každý

Nezabúdajme na to, že pomôcť zvieratám môžeme kedykoľvek. Tým najjednoduchším spôsobom je prispenie podpisom do petície za zrušenie kožušinových fariem.

Našu pomoc však potrebujú aj iné zvieratá s menej šťastným osudom. Na webe Slobody Zvierat môžete nájdete hneď niekoľko petícií a rôznych kampaní za účelom ochrany našich zvieracích kamarátov. Aktivity Slobody zvierat môžete samozrejme podporiť aj finančne, prípadne jej venovať svoje 2% z daní.


Publikované dňa: 13.12.2016
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

TopModa.sk

Milujeme módu! A aj preto vám budeme pravidelne prinášať všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú! Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú!

Zamýšľali ste sa pri svojej nákupnej horúčke ale nad tým, čo si vlastne práve teraz chcete kúpiť? Aké pre a proti má materiál, ktorý ste si na seba obliekli či obuli? Viete, čo je to...

3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život 3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život

Ako sa vyhnúť výčitkám svedomia z vyhadzovania oblečenia? Prerobte si ho! Recyklácia oblečenia sa môže začať už dnes ...

Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky

Výnimočný nápad populárnej značky Adidas prináša naozaj šťavnaté ovocie. Budúcnosť módy z recyklovaných materiálov je opäť jasnejšia!


Komentáre

15/12/2016 12:19
Gabriela

Je az zarazajuco smutne, ze zbohatlicke panicky nosia drahe kozuchy bez uvedomenia aky to ma dopad na zvierata a prirodu :(
Urcite sirim dalej, a dufam, ze jedneho dna tieto kozusinove spolocnosti skoncia na smetisku dejin.

13/12/2016 18:18
Blejdy S.

Silny clanok, videjko na konci zapasovalo... pohlad dievcatka vravi za vsetko.

13/12/2016 17:18
Gloa

Je to smutné že sa kvôli móde chováme ako barbari z doby ľadovej. To video na konci ma dostalo.

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.