Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú!

Módne trendy pravidelne dobíjajú vitríny nákupných centier. Nekonečný výber farieb, strihov, štýlov a materiálov. Odvrátiť pohľad od nových kúskov, ktoré majú na sebe oblečené figuríny je veľmi ťažkým úkonom. Určite si každá z vás povie „toto musím mať, vyzerá to perfektne, asi som sa zaľúbila“.

Bunda zo syntetickej koži, koženka

Zamýšľali ste sa pri svojej nákupnej horúčke ale nad tým, čo si vlastne práve teraz chcete kúpiť? Aké pre a proti má materiál, ktorý ste si na seba obliekli či obuli? Upss.. Ani zďaleka nie. Obliecť si môžete napríklad aj syntetickú kožu. Viete čo to je za materiál? Povieme vám..

Možno ju poznáte pod iným názvom, pretože ju mnohí označujú ako eko kožu. A možno ju poznáte nakoniec aj pod názvom useň. Budeme však viac detailnejší o tom, čo to je.. Syntetická koža je umelo vytvorený dvojvrstvový materiál, ktorý nahrádza pravú kožu. Vyrába sa z netoxického polyuretánového materiálu. Tvorí ju teda látkový podklad, vrstva z textilnej či syntetickej tkaniny, na ktorom je nanesená vrstva polyuretánu. Prvú napodobeninu sa podarilo vyrobiť v Nemecku počas druhej svetovej vojny. Ich masová výroba začala však až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

Má niečo spoločné s pravou kožou? Samozrejme. Predsa to, že časť ich pomenovania je rovnaká, a to, že ich identita je na základe vzhľadu, štruktúry a dotyku na nerozoznanie. Odlíšiť ju môžete len tak, že sa pozriete na textíliu z tesnej blízkosti. Dnes sa z nej okrem oblečenia vyrábajú aj kabelky, topánky, peňaženky či opasky.

Aké sú jej pozitíva a čo možno považovať za negatíva?

Mnohí tvrdia, že pre alergikov je tento materiál nevhodný. Vraj sú syntetické látky alebo farbivá práve tie faktory, z ktorých vás môže svrbieť koža. Na druhej strane sa však nájdu aj takí odborníci, ktorí syntetickú kožu alergikom odporúčajú, pretože nemá nič spoločné s prírodnou kožou.

Výhodou syntetickej kože je to, že ju je možné spracovať v akomkoľvek farebnom prevedení, čo sa o tej pravej povedať nedá. Vyniká tiež úžitkovými vlastnosťami, vysokou odolnosťou proti oderom, ale aj pevnosťou. Je ľahkána údržbu, obojstranne priedušná a určite oveľa lacnejšia, než tá pravá. A čo je bonus? Dá sa prešiť na šijacom stroji.

Kabelka zo syntetickej kože (eko kože)

Čo sa týka negatív tohto materiálu.. Nie je ich síce veľa, no pár sa ich nájde. Za nevýhodu sa považuje napríklad krátka životnosť a rýchle opotrebovanie. Taktiež priepustnosť... Ak by ste sa náhodou omylom obliali vínom, rátajte s tým, že sa môžu objaviť na vašom oblečení škvrny z vnútornej alebo z tej vonkajšej strany.

Prepotené alebo nie?

Potenie je typické pre každého z nás. Ak máte na sebe oblečenie práve zo syntetickej kože, tak sa nemusíte ničoho báť. Vaše okolie nič neuvidí, pretože syntetická koža neprepúšťa pot. Teda vaše okolie ani nič neucíti, pretože ide o priedušný materiál, v ktorom by sa človek nemal vôbec potiť.

Ak máte doma kúsok kože a nie ste si istá pôvodom, tak ho podpáľte zapaľovačom. Pri pravej koži by ste mali cítiť pach či vôňu kože alebo zápach, ako keď si náhodou pri zapaľovaní cigarety omylom podpálite vlas. Mnohé to však viete, no nedajte sa v butiku zbytočne zmiasť.

Čo robiť, aby sme dostatočne zvládli údržbu tohto materiálu?

Uvádza sa, že napríklad obuv z pravej kože vám vydrží dlhšie, než tá zo syntetických materiálov. Obuv z iných syntetických tkanív vydrží štatisticky jednu až dve sezóny. Správnou starostlivosťou to však tak byť nemusí.

O oblečenie zo syntetickej kože sa poriadne starajte. Ak budete mať práve so sebou kabelku so syntetickej usne a vonku bude až tak krásne slnečné počasie, že sa vám nebude chcieť ísť domov, tak sa ani netešte. Priame slnečné lúče nie sú tou najlepšou alternatívou. Tiež žiadne chemické prostriedky, ani kefy. Pre kvalitnú údržbu stačí obyčajná handrička namočená v čistej vode.

Topánky zo syntetickej kože

Nájdeme však aj rôzne aplikátory na ošetrenie tohto materiálu, často však v predajniach s obuvou.

A kam umelú kožu radíme?

Syntetická koža patrí do kategórie udržateľnej módy, preto sa dotýka aj toho, čo by sme si mali chrániť najviac, životného prostredia.

Módny priemysel sa už dlhodobo na nedostatky materiálu sťažovať nemôže. Má ich dosť. Je to chyba aj nás samých, pretože dopomáhame k znečisťovaniu životného prostredia. Nákladné lode, ktoré kvôli nám prevážajú oblečenie, aby sme ho mali k dispozícii, minú toľko litrov paliva, že až rieka dokáže zmeniť odtieň vody. Ľudia, ktorí sú denne svedkom zafarbenia ich rieky už podľa odtieňa vedia odhadnúť dominantnú farbu budúcej sezóny. Nečudujme sa, že to takto je. Nečudujme sa ani tomu, že firmy odchádzajú do týchto krajín, pretože len tam môžu módne trendy vyrábať lacno a masovo.

Pýtate sa samej seba v kabínke pred zrkadlom len to, či v tom dobre vyzeráte a len málokto sa pozrie na to, z akého materiálu je kúsok, ktorý tak chceme, vyrobený. Je to tak alebo nie? Vaše reakcie nás potešia.


Publikované dňa: 19.10.2017
Hodnotenie článku:
(86.2%)

Autor článku

Michaela Belkoťáková

Som študentkou v odbore žurnalistika. Preto niet divu, že písanie, fotenie, čítanie patria medzi moje denné priority. A prečo? Pretože tam sa medze v kreativite nekladú. Túto vlastnosť však využívam všade, kde sa dá. Napríklad vtedy, keď vytváram dekorácie do domácností. Vtedy, keď sa hrám na kozmetičku v rámci voľného času. No najčastejšie ju používam v písaní.

Píšem veľa. O vážnych témach, o zábave.. A najnovšie o móde. Zaujímajú ma aktuálne trendy a svet módy celkovo. Milujem rifle, podpätky, kabelky a hodinky. Môj šatník o tieto veci nemá nikdy núdzu.

V tejto kategórií nájdete aj:

3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život 3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život

Ako sa vyhnúť výčitkám svedomia z vyhadzovania oblečenia? Prerobte si ho! Recyklácia oblečenia sa môže začať už dnes ...

Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky

Výnimočný nápad populárnej značky Adidas prináša naozaj šťavnaté ovocie. Budúcnosť módy z recyklovaných materiálov je opäť jasnejšia!

Poznáte najzelenšie značky módneho priemyslu? Poznáte najzelenšie značky módneho priemyslu?


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.