Je móda nebezpečná pre ľudí a životné prostredie?

Pre mnohých nadšencov módy začnem kruto, no pravdivo. Módny priemysel je považovaný za druhý najznečisťujúcejší priemysel vôbec.

Farbenie látok má na svedomí nenapraviteľné znečistenia vodných tokov.

Pýtate sa prečo? Okrem čiernych skládok odpadu a znečistenia celých riek v blízkosti výrobných závodov sú to často aj agresívne chemické látky, ktoré na sebe nosíme.

Móda za cenu života

Určite ste počuli aj o neľudských podmienkach výroby v takýchto fabrikách, kde ľudia výmenou za minimálnu mzdu denno denne riskujú svoje zdravie. Vedeli ste, že na výrobu jedného trička je potrebných až 2900 litrov vody a vaše obľúbené rifle oberú zásobu vodných zdrojov o takmer 12 000 litrov? Módny priemysel v Bangladéši je zodpovedný za produkciu neuveriteľných 56 biliónov litrov kontaminovanej vody za rok. To už sú veci, pred ktorými by sa nemali zatvárať oči.

Realita dnešného módneho priemyslu by sa dala najlepšie definovať ako fast / throwaway fashion.

Svet denne znečisťujú tony oblečenia, ktoré vyhodíme iba preto, že už nie je v móde.

Áno, existujú určité predpisy, no realita je taká, že pomerná časť z nich zostane len na papieri. Ak zmeny zasiahnu náklady firmy, tak si veľké korporácie vždy nájdu lacnejšiu a jednoduchšiu cestu. Jednoduchšia a menej etická cesta výroby si však žiada cenu ničenia prírodných zdrojov.

Kde sa vlastne nachádza hlavný problém dnešnej módy? 

Je to práve fast fashion, teda rýchla móda, ktorá nás láka do obchodov na nové kúsky, zľavy či výhodné balenia. Väčšinou sú to však veci s pochybnou kvalitou, ktoré vydržia krátku dobu a to často zámerne. Pretože keď sa oblečenie pokazí alebo nás omrzí, tak ho jednoducho vyhodíme a kúpime nové. Načo reklamovať tričko za pár eur, keď na nás čakajú pekné kúsky z novej kolekcie za neodolateľné ceny?

Greenpeace sa postaral o vznik iniciatívy Detox Catwalk, ktorá hodnotí kroky módnych značiek tak, aby plnili svoje záväzky voči prírode a spotrebiteľom. Do roku 2020 chce dosiahnuť to, aby módne značky odstránili nebezpečné chemikálie z výrobného procesu a zabezpečili transparentnosť informácií o vypúšťaných látkach.

Pozrieť si zábery z fabrík v Indií či Bangladéši nie je vôbec problém.

Neľudské podmienky vo fabrikách na výrobu oblečenia vás zaručene zarazia.

Minimálna mzda a každodenné ohrozenie zdravia. Realita fabrík na výrobu oblečenia je alarmujúca!

Značkami, ktoré v prospech odvážneho cieľu vykročili najaktívnejšie, sú BenetonH&M a Inditex. Naopak, najväčším sklamaním sú podľa spomínanej iniciatívy Esprit, Limitedbrands, Li-ning a Nike. Niekde v strede sú brandy, ktoré sa síce snažia, no ich aktivity nenapredujú dostatočne rýchlo. Takými sú napríklad Mango, Adidas, C&A, Levi´s, Burberry, Valentino .. (kompletný zoznam nájdete na webe Detox Catwalk).

Zapoj sa aj ty!

Samozrejme si veľa z nás si teraz povie, že čo zmôže jeden človek. Máte pravdu, veľa nie. No niekedy dokáže aj malá aktivita naštartovať veľké veci. Ak si ešte nemal príležistosť vidieť reálne scény z výrobnej fabriky oblečenia, pozri si toto krátke video a utvor si vlastný názor.

Možno si nabudúce počas hrabania sa v kope výpredajových tričiek za 4€ uvedomíš, že niekde existujú ľudia, ktorí obetovali svoje zdravie iba za to, aby sme sa my mohli obliekať podľa najnovších trendov. Ak chceš začať aktívne pomáhať, tak si vyberaj zo značiek, ktoré vyvíjajú snahu o zlepšenie podmienok práce v fashion biznise a o eliminovanie nežiadúceho vplyvu na životné prostredie.

Kam sa teda bude uberať móda najbližšie roky a akým spôsobom dokážeme eliminovať dopad na životné prostredie?

Naše tipy sme zoradili do nasledujúcich bodov:

  1. Premýšľaj pri nákupe. Nepozeraj vždy len na cenu a skús sa spýtať seba či to nutne potrebuješ a či sa nenájde podobný kúsok vyrobený (napríklad) z bio bavlny.
  2. Uprednostni zodpovedné značky. Zoznam nájdeš napríklad tu.
  3. Ak s tým nemáš problém, tak navštevuj second hand. Nečakaná rada od portálu, ktorý ponúka rôzne značky oblečenia. No zaviazali sme sa, že budeme robiť osvetu pre ľudí, aby sa mohli slobodnejšie rozhodnúť pri kúpe a to sa dá iba vtedy, ak budú lepšie informovaní.
  4. Ak nechceš, aby tvoje oblečenie nespôsobovalo zbytočné utrpenie, nekupuj kožušiny. Túto tému sme už preberali v článku o nutnosti nosenia kožušín v 21. storočí.

Skutočná cena oblečenia

Ak ťa táto téma zaujala, potom si nenechaj újsť výborný dokument The True Cost, ktorý ťa donúti zamyslieť sa nad tým, aká je skutočná cena oblečenia, ktoré denne nosíš.

A čo dodať na záver? Pokúsme sa vyberať zodpovednejšie a na základe našich rozhodnutí budú výrobcovia motivovaní zmeniť svoj doterajší prístup k móde. Za pokus a dobrý pocit to určite stojí. Začať môžeme už dnes! 


Publikované dňa: 10.01.2017
Hodnotenie článku:
(88.8%)

Autor článku

Michal Ochránek

Michal sa móde venuje z inej strany. Sleduje udržateľné trendy, upozorňuje na problémy v módnom priemysle, nabáda k riešeniam problémov týkajúcich sa životného prostredia a zvierat v kontexte módy. Dá sa to všetko skĺbiť ? Presvedčte sa sami! 

V tejto kategórií nájdete aj:

Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú! Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú!

Zamýšľali ste sa pri svojej nákupnej horúčke ale nad tým, čo si vlastne práve teraz chcete kúpiť? Aké pre a proti má materiál, ktorý ste si na seba obliekli či obuli? Viete, čo je to...

3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život 3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život

Ako sa vyhnúť výčitkám svedomia z vyhadzovania oblečenia? Prerobte si ho! Recyklácia oblečenia sa môže začať už dnes ...

Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky

Výnimočný nápad populárnej značky Adidas prináša naozaj šťavnaté ovocie. Budúcnosť módy z recyklovaných materiálov je opäť jasnejšia!


Komentáre

12/01/2017 11:48
Janka Kováčová

Túto tému sledujem už dlhšie a nestíham sa čudovať tomu, ako môžu byť ľudia tak krátkozrakí a neuvedomovať si, že všetky tie tony oblečenia v nákupných centrách sú len obyčajný biznis, ktorý vykorisťuje chudobných a hrá do kariet bohatej elite :( zobuďme sa, kým si úplne nezničíme planétu.

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.