Je nutné nosiť v 21. storočí kožušiny?

Viacerí si určite spomíname na časy, kedy bolo bežné mať doma čiapku z líščieho chvosta či celý kabát z činčily.

Bohužiaľ sú takétokúsky ešte stále bežnou súčasťou sortimentu viacerých obchodov na Slovensku i v zahraničí. Vídame ich často aj na svetových mediálne známych osobách. Je však aj dnes nutné, aby pre jeden kožuch z činčily muselo zomrieť až 120 kusov týchto milých tvorov? Myslíte, že majú právo žiť len preto, aby nám poslúžili ako odev?

drastická výroba kožušín

Netreba zabudnúť, že kvôli tomuto priemyslu zomierajú státisíce líšok, činčíl, medvedíkov čistotných, lasíc či iných tvorov. Na kožušinových farmách sú chované len pre tento účel. Alarmujúce sú aj správy aj o tom, ako tieto zvieratá z kože zvliekajú zaživa, aby bol materiál čo najmenej poškodený.

Neodvracajte tvár, výroba je krutá

Pochopiteľne je niečo úplne iné vidieť naživo proces výroby, ako už hotový čistý kožuch, ktorý je zavesený na vešiaku v sterilnom obchode. Takto je jednoduchšie sa od toho odosobniť, no nemali by sme zatvárať oči pred utrpením, ktoré takéto oblečenie prináša.

Samozrejme, je nepopierateľné, že v minulosti patrili kožuchy medzi jediný možný druh oblečenia, ktoré bolo k dispozícii. Dnes už našťastie nepotrebujeme srsť iného živého tvora, len preto, aby sme mohli zostať v teple. Na výber máme nekonečné množstvo kvalitných kusov oblečenia, ktoré je na nerozoznanie od pravej kožušiny pošpinenej krvou.

výroba kožušín

V modernej dobe už kožušinu nepotrebujeme

Žijeme v modernej dobe, chceme moderné a čisté oblečenie, tak prečo by sme mali správať ako praľudia a nosiť niečo, čo patrilo inému tvorovi pre jeho prežitie? Argumentovať tým, že sme ľudia je málo.

Máme prístup k obrovským množstvám oblečenia, môžeme si vyberať štýl, aký nám vyhovuje, farbu, veľkosť, čokoľvek. Dopyt tvorí ponuku a každé jedno rozhodnutie môže zmeniť veľa. Všetci máme k dispozícii hlas v podobe toho, čo si kúpime. Toto staré myslenie môžeme zanechať minulosti a obzrieť sa po menej krutých spôsoboch ako sa dobre a pekne obliecť.

Kožuch nechajte zvieratám a uprednostnite aj u nás zo stoviek krásnych kusov oblečenia, pri ktorých nikto nemusel zomrieť.

Nedávajme hlas kožušinovému priemyslu, dnešný trend udržateľnosti je tomu naklonený, ak budeme aj my, určite sa nám príroda a svedomie poďakujú.

Vyberáme z nášho katalógu


Publikované dňa: 05.12.2016
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Michal Ochránek

Michal sa móde venuje z inej strany. Sleduje udržateľné trendy, upozorňuje na problémy v módnom priemysle, nabáda k riešeniam problémov týkajúcich sa životného prostredia a zvierat v kontexte módy. Dá sa to všetko skĺbiť ? Presvedčte sa sami! 

V tejto kategórií nájdete aj:

Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú! Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú!

Zamýšľali ste sa pri svojej nákupnej horúčke ale nad tým, čo si vlastne práve teraz chcete kúpiť? Aké pre a proti má materiál, ktorý ste si na seba obliekli či obuli? Viete, čo je to...

3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život 3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život

Ako sa vyhnúť výčitkám svedomia z vyhadzovania oblečenia? Prerobte si ho! Recyklácia oblečenia sa môže začať už dnes ...

Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky

Výnimočný nápad populárnej značky Adidas prináša naozaj šťavnaté ovocie. Budúcnosť módy z recyklovaných materiálov je opäť jasnejšia!


Komentáre

12/12/2016 21:09
martin

Takýchto článkov by sa tu zišlo viac. Treba hustiť do ľudí a možno sa vytvorí verejný tlak. Normálny človek keď si takéto niečo prečíta tak mu príde aj zle

07/12/2016 21:03
Jozef

Potom, čo sa nám podarí zastaviť zabíjanie ľudí - napríklad tých nenarodených - budeme sa môcť s plnou vervou pustiť do ochrany trpiacich zvierat.

06/12/2016 14:36
Jana K.

uplne suhlasim! cely tento kozusinovy biznis je totalne sialenstvo! bohuzial o hroznych podmienkach, v ktorych zvierata ziju, mnozstvo ludi ani nevie - snad sa o par rokov zobudi aj nasa vlada a zatrhne to!!

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.