Farbiť vlasy doma alebo sa zveriť do rúk kaderníčky?

Túto otázku si položí každá baba, ktorá túži po zmene farby vlasov alebo dáma, ktorá potrebuje efektne ukryť prvé šediny. Na trhu nájdeme veľké farieb v rôznych odtieňoch a od rôznych výrobcov.

Farbíte si vlasy doma alebo uprednostňujete služby kaderníčky?

Veľký výber a priaznivé ceny sú teda samozrejmosťou. Otázkou zostáva, či je farbenie doma výhodnejšie, kvalitnejšie a bezpečné? A dokážeme doma docieliť  rovnaký výsledok, na aký sme zvyknuté od kaderníčky?

Cena a kvalita

Nákup farby sa pohybuje radovo v pár eurách a výrobca vám k farbe pribalí ochranné rukavice, návod a (vo väčšine prípadov) aj jednorazový balzam na ošetrenie vlasov. Ak si vlasy farbíte sami, tak výrazne ušetríte za službu vo vlasovom salóne, kde sa účet môže vyšplhať na niekoľko desiatok eur. Cena teda hovorí v prospech domáceho farbenia.

Ako je to však s kvalitou produktov ponúkaných v obchodoch a v salónoch? Aj keď v obchodoch nájdete veľmi kvalitné výrobky, ponuka priamo v salóne môže byť kvalitatívne lepšia. Vlasové stylistky sa pravidelne zúčastňujú workshopov s možnosťou nákupu najnovších a najžiadanejších vlasových prípravkov.

Kúpiť si farbu na domáce farbenie vlasov nie je vôbec problém. Najjednoduchšou cestou k získaniu vysnívaného odtieňu vlasov je návšteva profesionálneho salónu.

(zdroje obrázkov: flickr.com)

Farby môžu pochádzať z viacerých zdrojov. Čo sa týka kvality, tá môže byť v porovnaní s bežnými produktami z obchodu oveľa oveľa vyššia.

Profesionál vám povie viac aj o zložení

Ďalším faktorom je zloženie. To, čo si na balení farby len málokedy v obchode prečítate, si vlasová stylistka pred zavedením do svojho sálonu veľmi dobre overí. V prospech profesionálnych kaderníkov hrajú kvalitnejšie produkty, overené zloženie a praktické odskúšanie.

Keďže sa v kaderníctve niektorý z druhov farieb používa, vedia vám presne povedať, na aký typ vlasov sa odtieň hodí a ako prekryje ich pôvodnú farbu. Preferujú sa bezpečné výrobky, bez pridaného amoniaku a iných škodlivých prvkov. Tie si samozrejme môžete zohnať aj vy! Veľmi obľúbené sú Bio farby na prírodnej báze a indická Henna na vlasy.

Pred pár rokmi prebehli médiami znepokojúce správy a na margo známeho výrobcu vlasovej kozmetiky sa valila vlna kritiky. Objavilo sa niekoľko prípadov domáceho farbenia vlasov, kedy používateľky skolabovali na základe alergickej reakcie na rizikovú látku p-fenylédiamín.

Divokejšie kombinácie farieb doma radšej neskúšajte. Chcete, aby váš multifarebný účes vyzeral prirodzene? V profesionálnom salóne vám to splnia. V dnešnej dobe môžete mať také vlasy, aké len chcete. Zelené, ružové, modré.. záleží iba na fantázií.

Vlasová kozmetika dnes podlieha prísnym európskym normám a výrobca je povinný upozorniť spotrebiteľa na akékoľvek riziká spojené s používaním jeho produktu a to priamo na jeho balení. Túto informáciu nájdete najčastejšie na bočnej strane balenia. Spodná časť by mala obsahovať zloženie s presným výpisom zložiek, ktoré farba obsahuje.

Prečo to dopadlo takto?

Ak ste sa rozhodli, že svoje vlasy nezveríte do rúk kaderníčky a nafarbíte si ich doma, výsledok môže dopadnúť inak, než  ste očakávali. Odtieň nemusí na vašich vlasoch vyzerať tak, ako vám to ilustruje foto na balení.  Ďalším problémom môže byť rovnomernosť a to hlavne vtedy, ak vám nemá kto asistovať pri zadnej časti vlasov, kde si nemôžete sami dobre dosiahnuť. Ženy s príliš dlhými alebo hustými vlasmi sa navyše musia obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti a pripraviť sa na čistenie fŕkancov.

Nevýhodou domácej aplikácie je aj fakt, že v domácich podmienkach určite nevykúzlime náročnejšie farebné kombinácie na vlasoch. Nemáme na to podmienky, prax ani pomôcky. Ak ste sa rozhodli poriadne zaexperimentovať a na svoju koruny krásy umiestniť hneď niekoľko odtieňov, domácu skrášľovaciu kúru radšej neriskujte.

Ako postupovať pri farbení vlasov?

Aby ste sa vyhli šoku z konečného výsledku, je dobre dodržiavať pár našich rád. Vyberte si farbu, ktorú preferujete a s ktorou sa vám najlepšie pracuje. Niektoré z nás používajú krémové "intensive color creme", iné penové farby, ktoré sa aplikujú oveľa jednoduchšie. Veľmi obľúbené sú aj produkty, ktoré sa nanášajú ako vlasová maska alebo zmývateľné šampóny s kratšiou trvácnosťou.

Pri farbení dodržiavajte predpísaný postup a samozrejme používajte pribalené ochranné rukavice. Ak patríte medzi začiatočníčky, tak nezabudnite na starší uterák okolo pliec. Ak farba kvapne počas nanášania na oblečenie, tak ju vyperiete len veľmi ťažko.

Vyhnite sa miešaniu niekoľkých farieb od rôznych výrobcov. Dodržujete čas aplikácie, predlženie alebo skrátenie času môže mať za následok, že vám farba správne nechytí.

Používajte štetec na nanášanie a ak máte dlhé vlasy alebo si nedokážete zadnú časť sami dôkladne nafarbiť, poproste kamarátku, aby vám s tým pomohla. Nezabúdajte na pravidelnú staroslivosť v podobe šampónu a kondencionéru na farbené vlasy. Na zvýraznenie farby a lesku môžete použiť balzam alebo olej na vlasy. Tie samozrejme rýchlo odrastajú a niekedy je prechod veľmi viditeľný. Farbenie sa stane vaším pravidelným rituálom, preto dodržujte časový interval medzi jednotlivými farbeniami. Nepreháňajte to - vlasy môžete oslabiť alebo si ich aj poškodiť.

Prvé farbenie radšej u kaderníčky

Ak budete pri farbení vlasov postupovať podľa rád a pokynov v návode, môžete si aj doma vyčarovať veľmi pekný výsledok. Dôležité je dokonalé prekrytie vašej prirodzenej farby vlasov, ale i to, aby vám nový look pristal. Ak si neviete poradiť s výberom, tak navštívte kaderníctvo a nechajte si poradiť. Obkukáte štýl farbenia profesionálky a na budúce to už zvládnete aj sami doma.

Prvú skúsenosť s farbením vlasov prežite radšej v kaderníckom salóne.

A čo vy - farbíte si vlasy doma? Prekvapil vás (milo alebo nemilo) výsledok vašej domácej snahy? Podeľte sa o vaše skúsenosti dole v komentároch a odporučte vami odskúšanú farbu na vlasy iným dámam ... Vlastne nielen im. Po farbení siaha čoraz viac pánov.


Publikované dňa: 20.12.2016
Hodnotenie článku:
(89.2%)

Autor článku

TopModa.sk

Milujeme módu! A aj preto vám budeme pravidelne prinášať všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

PUPA - Made to last lip duo PUPA - Made to last lip duo

Sme ženy. Ženy neznášajú množstvo vecí, medzi ktoré patrí určite aj rúž odtlačený na pohári. Prípadne rúž, ktorý na perách vydrží 20 minút a potom sa záhadne vyparí. Aký je rúž  Made to...

Čo vymyslieť s vlasmi? 5 najhorúcejších trendov roku 2017! Čo vymyslieť s vlasmi? 5 najhorúcejších trendov roku 2017!

Tohtoročné horúce kadernícke trendy sa hodia každej z nás. Netreba sa báť zariskovať a výsledok vás určite milo prekvapí. Čo teda letí tento rok?

Freedom Pro Highlight - rozjasňovač, ktorý si zamiluješ! Freedom Pro Highlight - rozjasňovač, ktorý si zamiluješ!

Dni, kedy sme počas líčenia používali iba make up a riasenku sú dávno preč. Na scénu sa dostali produkty ako bronzery, kontúrovacie paletky alebo rozjasňovače.


Komentáre

21/12/2016 16:52
džejny

Ja si farbím doma a sama už od 17-tky. Zatiaľ bez problému a alergickej reakcie. Ale je pravda, že na také farebnejšie kombinácie by som si určite netrúfla :)

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.