Čo sa nosilo v minulom tisícročí

Móda 90. rokov sa nás týka i dnes.

Móda deväťdesiatych rokov bola nepochybne obľúbenou, bláznivou a pestrofarebnou záležitosťou. Populárnymi sa stali krikľavé až neónové farby, široké nohavice, traky a samozrejme, šuštiakové bundy.

Do popredia sa dostávali vychudnuté modelky. Ich mená nám niečo hovoria dodnes - Kate Moss, Cindy Crawford či Claudia Schiffer dokázali zamotať hlavu nejednému pánovi. Objavovali v rôznych reklamách na voňavky, oblečenie, ale aj na bežný spotrebiteľský tovar a slávou sa pokojne vyrovnali hercom a spevákom.

Farby, farby a zas tie farby!

Na farebnosť sa v poslednej dobe istým spôsobom zanevrelo, no pred rokom 2000 jej bolo možno až prehnane veľa. Košele rôznych bizarných vzorov a kikirikí farieb zaplavili šatník nejedného pána. Vtedy sa to považovala za ohromný trend, avšak ak by sme sa takto niekde ukázali dnes, najskôr by nás okolie počastovala udiveným zazeraním alebo nepríjemnými klebetami.

90. roky si pamätáme aj vďaka tzv. chokerom - náhrdelníkom, ktoré sa v roku 2016 opäť vrátili do módy.

Trendy 90. rokov udávali veľmi talentovaní módni návrhári anglického pôvodu - John Galliano, Stella McCartney a Alexandr McQueen. Ich mená a modely boli známe celému svetu. Najoceňovanejšími značkami sa stali Prada, Gucci a Giorgio Armani.

Oblečenie naše každodenné ... 

Zopár kúskov, akými sú napríklad voľnejšie rifle a nadmerne veľké bundy, sú štýlové aj dnes a neraz ich môžeme vidieť na telách najznámejších celebrít alebo na obyčajných ľuďoch, ktorí nás obídu na uliciach každý deň. Nesmrteľné sú aj rifľové a kožené bundy, ktoré síce svoje obdobie najväčšej slávy prežili už dávno, no nič nimi nepokazíme ani dnes. Podobne je to aj s džínsami na traky a tzv. chokermi - modernými čiernymi obojkami okolo krku, ktoré v roku 2016 zažívajú skutočné znovuzrodenie. 

Niektoré veci sa do módneho priemyslu už (opäť) nedostali a pravdepodobne je tomu tak lepšie. Mám tým na mysli šuštiakové bundy, nohavice vyzerajúce skôr ako spodný diel pyžama alebo športové topánky s tlstou podrážkou a svietiacimi šnúrkami. Ďalším kúskom, ktorý by nám dnes v dnešnom fashion svete zaručene urobil hanbu, je pestrofarebná ľadvinka alebo kapsička pripnutá okolo bokov, Tá je v súčasnosti favoritkou najmä medzi cyklistami a turistami, ktorým však tento módny prešľap radi prepáčime.

Farebné a vzdušné materiály, rifľové a kožené bundy, voľné nohavice. Aj to bola móda minulého tisícročia.

Móda minulého tisícročia je však zaujímavým kúskom histórie, na ktorý si radi zaspomíname. Fotky našich obľúbených teenage hviezd sú navyše skvelou inšpiráciou na oldies party. Ak sa na nejakú chystáte, tak sa určite najskôr pohrabte v starých krabiciach s oblečením po mamine. Určite v nich nájdete skutočné "skvosty", ktoré stoja za to, aby sa (hoc aj na jednu noc) opäť dostali na výslnie módneho sveta.

zdroje obrázkov: tumblr.com


Publikované dňa: 13.10.2016
Hodnotenie článku:
(94.8%)

Autor článku

Viktória Liptáková

Viki je ozajstný nadšenec nových trendov. Móda sa pre ňu stala koníčkom asi pred dvoma rokmi a odvtedy sa neustále zaujíma o najaktuálnejšie fashion novinky, nové kolekcie módnych návrhárov či o známe modelky.

V tejto kategórií nájdete aj:

Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu

Jemné stvorenie, ktoré sa ukrýva v žene narodenej v znamení raka pociťuje k móde vrelý vzťah. Plne si uvedomuje význam príslovia, „Šaty robia človeka“ a touto myšlienkou je uchvátená....

Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom

Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom? Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom?


Komentáre

06/12/2016 13:33
Lulu

ach, choker :D pamätám si ako sme si s kamoškami zo strednej šli nohy polámať, aby sa nám ušlo Bravo s darčekom - čiernym chokerom. To bol ozaj riadny hit!

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.