3 tipy ako naložiť s prebytočným oblečením

Každá dáma má v svojom šatníku veci, ktoré mala na sebe párkrát alebo dokonca iba raz. Buď nemáme príležitosť oblečenie znovu vytiahnuť alebo sa nám už nepáči. Každopádne nám zaberá miesto a využiteľnosť týchto kúskov sa rovná nule.

Nepoužívané oblečenie môžete venovať blízkym či charite.

(zdroj: flickr.com)

Práve v čase predvianočného upratovania robíme poriadky aj v šatníku a zrazu máme kopec vecí, ktoré nenosíme a ani v blízkej či ďalekej budúcnosti nosiť nebudeme. Čo teda s oblečením, ktoré už nepotrebujeme?

Inventúra šatníka pred Vianocami

V šatníku môžeme bežne nájsť i také kúsky, ktoré sa nám na figuríne zdali super, ale okrem vyskúšania v kabínke predajne sa na naše telo viac nedostali. Keďže predvianočná inventúra môže dopadnúť nad očakávanie a oblečenia sa vám nahromadí naozaj viac než dosť, je na čase rozhodnúť o ďalšom osude ružovej minikny a iných nadbytočných kúskov.

Fajn riešením je napríklad venovať ich mladšej sestre alebo kamoške, ktorá má ešte dostatok miesta v skrini. Ak ani jeden člen rodiny neprejaví záujem, musíte nájsť iné riešenie. Ako teda na to?

Speňažiť alebo darovať?

Ponúkajú sa hneď dve riešenia tejto prekérnej situácie. Zachovalé oblečenie môžete spenažiť alebo jednoducho darovať. V prvom prípade môžete oblečenie ponúknuť na niektorom z bazárových portálov s popisom a najlepšie aj s reálnou fotografiou. Popis by mal obsahovať číslo veľkosti, stav a môžete pridať aj materiál. K tomu samozrejme fotografia a vami stanovená cena.

Okrem klasických internetových portálov existuje aj mobilné riešenie v podobe aplikácie Letgo, ktorá vám uľahčí predaj. Stačí si apku stiahnuť (dostupná pre Android a iOS), zaregistrovať sa a pridať fotografie.

Zájdite si na susedský blší trh alebo lokálny bazár s oblečením. Nevyužité oblečenie sa na takýchto podujatiach predáva ako teplé rožky.

Ďalšou možnosťou sú blšie markety alebo susedské burzy. Ak takáto možnosť v rámci vášho mesta existuje, tak si stačí počkať na najbližší termín a oblečenie spenažiť.

Existuje aj iný spôsob a síce vyhľadať výkup oblečenia. Na internete nájdete viacero firiem, ktoré majú svoj obchod na výkup v niektorom slovenskom meste. Prípadne sa s nimi dohodniti termín vyzdvihnutia oblečenie priamo u vás doma. Jedná sa o výkup použitého aj nového oblečenia, ktoré už nechcete. Ak sa rozhodnete zaniesť veci do niektorej z výkupni, musíte rátať aj s tým, že si vyberú iba tie kúsky, ktoré sú pre nich ďalej predajné. Obnosené, znehodnotené alebo príliš rozťahané kúsky preto z tohto balíčka radšej vylúčte.

Ako je to s charitou?

Na Slovensku existuje viacej charitatívnych a humanitárnych spoločností, kde môžete šatstvo darovať. To by malo nájsť nových majiteľov medzi sociálne slabšími ľuďmi alebo poputuje do rozvojových krajín. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, tak vám radíme vopred si overiť organizáciu, ktorej oblečenie darujete. Niektoré organizácie boli spájané s klamlivou informáciou o ich podpore Afrike, šatstvo však skončilo inak.

Darovať oblečenie môžete aj prostredníctvom zberných kontajnerov na šatstvo, obuv a hračky, ktoré nájdete takmer v každom meste.

Či už veci zašlete, prienesiete osobne alebo ho vhodíte do zberných kontajnerov, oblečenie by malo byť čisté a podľa možností nositeľné a nedevastované. Vyhnite sa posielaniu jednej topánky z páru, pretože na druhej sa zlomil opätok. Okrem darovania oblečenia charite môžete využiť aj rôzne fóra alebo darovacie portály.

Nová kolekcia jar/leto 2017 (priestor v šatníku pripravený)

Spôsobov ako naložiť s oblečením, ktoré už nebudete nosiť, je veľa. Možnosti sa samozrejme odvíjajú od lokality, v ktorej bývate. Veci, ktoré vám zbytočne zaberajú miesto v šatníku, môžu niekoho potešiť alebo iným pomôcť v núdzi. Ľudí, ktorým ich situácia nedovolí nákup ani toho najpotrebnejšieho, poteší darované oblečenie najmä v chladných mesiacoch.

Ak už viete ako naložiť s vecami, ktoré nebudete ďalej nosiť alebo ste už dokonca podnikli úspešne kroky a váš šatník je pripravený na novú kolekciu jar/leto 2017, budúci nákup si dobre premyslite a zvážte,  ako dlho sa nové kúsky u vás ohrejú. Žijeme v dobe, keď módne trendy doslova letia a ich aktuálnosť sa veľmi rýchlo vytráca. Dobrou správou je, že stále existujú aj nadčasové modely, ktoré sú nositeľné viac než jednu sezónu.

Prázdny obchod aj na Slovensku!

O výkup oblečenia sa čoraz viac zaujímajú aj módne značky, ktoré v rámci zníženia dopadu na životné prostredia podporujú výkup a recykláciu. Odmenou za obnosené použité šatstvo sú rôzne zľavy na nákup nového oblečenia z vybraných kolekcií. Na Slovensku sa výkupu oblečenia venuje napríklad populárna značka H&M, ktorá tento trend zaviedla začiatkom roka 2013.

V roku 2015 sa nákupné centrum Europa (Banská Bystica) zapojilo do charitatívneho projektu Prázdny obchod (A Loja Vazia alebo Empty shop). Návštevníci obchodného domu tak mohli odovzdať svoje nepotrebné šatstvo, ktoré bolo neskôr zaslané na dobročinné účely. Projekt sa tešil veľkému úspechu a dúfame, že že sa doň zapoja aj ďalšie nákupné centrá na Slovensku.

Čo robíte s vecami, ktoré už nenosíte? Aké máte skúsenosti s predajom a darovaním oblečenia na Slovensku? Určite sa o ne podeľte dole v komentároch. 


Publikované dňa: 28.12.2016
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

TopModa.sk

Milujeme módu! A aj preto vám budeme pravidelne prinášať všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu Račica - zasnívané dievča so zmyslom pre módu

Jemné stvorenie, ktoré sa ukrýva v žene narodenej v znamení raka pociťuje k móde vrelý vzťah. Plne si uvedomuje význam príslovia, „Šaty robia človeka“ a touto myšlienkou je uchvátená....

Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom Ženy v znamení blíženca nikdy nesklamú svojim outfitom

Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom? Horoskop štýlu: viete, čo pristane baranom?


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.