V Chorvátsku odzvonilo kožušinovým farmám!

Hoci sa ochrancovia zvierat po celom svete snažia presadiť zákaz kožušinového priemyslu, nie každému sa to podarí.

(zdroj: slobodazvierat.sk)

To si však nemôžu povedať Chorváti, ktorí za práva zvierat bojovali tak odhodlane, až sa im podarilo presadiť svoj názor a prinútiť chorvátsku vládu zakázať kožušinové farmy.

Nádej pre odporcov kožušinových fariem

Tento zákaz je pomerne čerstvý, pretože do platnosti vstúpil len 1. januára 2017. Zásluhu si tak môžu pripísať rôzne organizácie a ochrancovia zvierat, ktorí sa na náročných a zdĺhavých protestoch účastnili. To, že sa kožušinové farmy zakázali v Chorvátsku neprinieslo však iba radosť bojovníkov, no aj nádej, že sa zákaz rozšíri do iných krajín, kde je kožušinový priemysel rozšírený (Rusko, USA, Kanada, dokonca aj Slovensko).

Žiaľ, situácia nie je až tak pozitívna v každej krajine. Iba na Slovensku sa počet zvierat chovaných na kožušinu zvýšil za posledných pár rokov takmer osemkrát. Toto číslo je alarmujúce, na čo upozorňuje aj samotná Sloboda Zvierat.

Na Slovensku sa aktuálne nachádza 14 kožušinových fariem. Najrozšírenejší je u nás chov norkov, chovajú sa aj králiky, fretky a činčily. Často kruté je aj samotné usmrcovanie takýchto zvierat na kožušinových farmách.

Európska Únia je najväčším producentom kožušín zo zvierat pochádzajúcich z fariem. Ročne sa tu zabije 30 miliónov norkov, dva milióny líšok a 100 000 medvedíkov čistotných. Podľa štatistík sa najviac zvierat chová v Dánsku, Fínsku, Holandsku a pobaltských štátoch, kým trh s kožušinami sa koncentruje v Taliansku.

Do boja sa zapájajú aj známe osobnosti

Dá sa povedať, že kožušinový priemysel sa zákazu bránil hlavne kvôli vysokým strátam, ktorým sa určite nevyhne, no bolo to neúspešné. Po naliehavom apelovaní Sharon Osbourneovej a následnom odosielaní nepríjemných videí, ktoré poukazovali na praktiky na týchto farmách, priamo ministrovi poľnohospodárstva, bolo rozhodnuté. 

Sharon však nie je jediná celebrita, ktorá sa snaží zachrániť nevinné zvieratá. Do bojov proti zbytočnému zabíjaniu zvierat sa zapája čoraz viac známych tvári, ktoré majú v tejto dobe väčšie slovo ako my (nebudeme si klamať).

(zdroj: dazeddigital.com)

Iniciatíva na zákaz fariem sa dá nájsť aj na Slovensku a ak chcete v tejto oblasti pomôcť, vymeňte všetky drahé kožuchy z líšky za tie, čo sú vyrobené z umelej kožušiny! Veď tie dokážu zahriať tiež. :)


Publikované dňa: 24.02.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

Autor článku

Karina Daráková

Som, snáď, budúca žurnalistka a spisovateľka. Nie som milovníčkou šiat a sukní, omnoho radšej mám športový štýl a hlavne tenisky, ktoré sú mojou srdcovkou. Veď nohy nás nesú celý život, tak si zaslúžia, nie?
Okrem módy sa venujem hasičskému športu, v ktorom patrím do slovenskej reprezentácie.
 
Ak vás moje články zaujali, tak si určite pozri aj môj osobný blog.

V tejto kategórií nájdete aj:

Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú! Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú!

Zamýšľali ste sa pri svojej nákupnej horúčke ale nad tým, čo si vlastne práve teraz chcete kúpiť? Aké pre a proti má materiál, ktorý ste si na seba obliekli či obuli? Viete, čo je to...

3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život 3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život

Ako sa vyhnúť výčitkám svedomia z vyhadzovania oblečenia? Prerobte si ho! Recyklácia oblečenia sa môže začať už dnes ...

Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky

Výnimočný nápad populárnej značky Adidas prináša naozaj šťavnaté ovocie. Budúcnosť módy z recyklovaných materiálov je opäť jasnejšia!


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.