Poznáte najzelenšie značky módneho priemyslu?

Určite ste si aj vy všimli, že eko trend dorazil aj k nám. Napríklad v potravinách kupujeme vajcia z voľného chovu alebo namiesto tankovania nabíjame elektromotory.

Máte doma kúsok, vyrobený z organickej bavlny alebo iného eko materiálu?

A práve tento eko štýl nájdeme aj vo svete módy...

Zelená v módnom svete

V pravom slova zmysle by sme však nemali hovoriť o trende alebo štýle, pretože všetko to čo sa skrýva pod eko a bio je snaha odbremeniť našu prírodu. Móda sa dostala na druhé miesto v rebríčku o najšpinavší priemysel. Pri výrobe bavlny sa používajú nebezpečné pesticídy, na urýchlenie rastu, ktoré vo veľkej miere ostávajú v bavlne a neškodia len nám, ale aj prírode.

Svetové značky začali podporovať remeselnú výrobu v krajinách, o ktorých je známe že porušujú ľudské práva.

(zdroj: fashionrevolution.org)

Túto skutočnosť si uvedomujú aj svetoznáme značky, ktoré vyrábajú oblečenie, doplnky a obuv z udržateľných, ekologických materiálov. „Zelená“ móda sa však nevenuje len textílii, myslí aj na svojich zamestnancov. Takéto prevádzky sú pravidelne kontrolované, aby nedošlo k porušeniu ľudských práv. Mnohé značky spolupracujú s rozvojovými krajinami, kde podporujú remeselnú výrobu a talent miestnych.

Eko umelci

Vo svete módy nájdeme veľa značiek, ktoré sa venujú tvorbe z ekologických materiálov. Napríklad svetoznáma značka ASOS Eco Edit alebo Minna, ktorá ponúka svadobnú módu. Náhrdelníky a iné šperky nájdete pod značkou Mirabelle, ktorú nosí aj Kate Middleton.

Aj značky ako MonsoonNew BalancePachacuti alebo Patagonia sú známe svojim ekologickým myslením. Huit je značka, ktorú milujú hviezdy ako Kate MossKeira Knightley a Sienna Miller. Venuje sa hlavne plavkám s ktorými si môžete užívať slnečné lúče bez pocitu viny.

 

A samozrejme, nesmieme zabudnúť na celoživotnú vegetariánku Stellu McCartney, ktorá vo svojej luxusnej móde nepoužíva žiadnu kožu ani kožušiny.

Aj Calvin Klein sa pridal k tvorcom, ktorým záleží na životnom prostredí a do svojej tvorby zaradil špeciálny hodvábktorý sa vyrába z prírodných materiálov, ako sú drevené piliny a šupky z bavlny.  A to nie je všetko. Svoje eko pozitív myslenie prezentovala značka Calvin Klein aj v roku 2016, kedy pre Emmu Watson vytvorila šaty z recyklovaných plastových fliaš.

Dostupná pre každého

Aj na Slovensku nájdeme zopár obchodov, kde je možné nájsť produkty z bio bavlny alebo z iných ekologických materiálov. Napríklad značka H&M ponúka svojim zákazníkom produkty vyrobené  z organického plátna alebo z obľúbenej bio bavlny. Okrem toho existuje veľa mladých dizajnérov a predajcov, ktorí ponúkajú eko módu a vyrábajú svoje produkty z recyklovaných materiálov.

„Zelená“ vo svete módy neznamená nosiť neestetické kúsky z nepríjemných tkanín. Ba priam naopak! V súčasnej dobe sú to luxusné modely z kvalitných textílií, ktoré preferujú aj mnohé módne ikony. Nebojte sa eko výrobkov. Ponúkajú jedinečný štýl a okrem toho podporíte dobrú vec. 


Publikované dňa: 01.03.2017
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Dana Kopernická

Danka vyštudovala masmediálne štúdiá v Prešove. Zaujíma sa najmä o vizážistiku a módnu tvorbu. Vo voľnom čase rada šije a vymýšľa stále nové a bláznivejšie kúsky. Miluje výstrednú módu a doplnky.

V tejto kategórií nájdete aj:

Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú! Syntetická koža ako ju ešte nepoznáte. Jej výhody a nevýhody vás dostanú!

Zamýšľali ste sa pri svojej nákupnej horúčke ale nad tým, čo si vlastne práve teraz chcete kúpiť? Aké pre a proti má materiál, ktorý ste si na seba obliekli či obuli? Viete, čo je to...

3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život 3 tipy ako vdýchnuť starému oblečeniu nový život

Ako sa vyhnúť výčitkám svedomia z vyhadzovania oblečenia? Prerobte si ho! Recyklácia oblečenia sa môže začať už dnes ...

Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky Adidas mení plasty z oceánu na lákavé kúsky

Výnimočný nápad populárnej značky Adidas prináša naozaj šťavnaté ovocie. Budúcnosť módy z recyklovaných materiálov je opäť jasnejšia!


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.