Poznáte najznámejších slovenských návrhárov?

Kúsky, ktoré denne obdivujeme na slovenských herečkách alebo speváčkach nemusia vždy pochádzať z dielne Versaceho alebo Armaniho. O tom, že na Slovensku žijú mnohí talentovaní ľudia sa baviť nemusíme, pretože si to dobre uvedomujeme.

Na slovenských mólach si častokrát vychutnávame práve originálne diela slovenských návrhárov.

Okrem nás si to uvedomujú aj známe ženy, ktoré čoraz viac siahajú po modeloch z dielní slovenských návrhárov. Čuduj sa svet, na návrhárskej scéne sa pohybuje viac chlapov ako žien a my pre to musíme uznať, že chlapi nám asi rozumejú viac.

Vedeli ste, že Boris Hanečka nevedel šiť v čase, keď ho prijali na odevný dizajn? Alebo že Fero Mikloško predával ponožky v stánku? Začiatky sú ťažké, ale tvrdá práca prináša svoje ovocie, ktorého sa dočkali aj títo dvaja páni. Okrem nich by som vám však rada predstavila aj iných slovenských módnych návrhárov, ktorí dovolili návštevníčkam Plesu v opere predviesť svoje najlepšie modely!

Fero Mikloško

Už spomínaný Fero Mikloško by sa dal nazvať aj prvým pánom slovenskej elegancie. Patrí k najdlhšie pôsobiacim návrhárom slovenskej módy a už viac ako 17 rokov tvorí pod vlastnou značkou. Vo svojich dvanástich rokoch si uvedomil, že má k móde bližšie ako iní chalani v jeho veku a tak sa začal venovať šitiu šiat pre bábiky jeho sestier. Neskôr sa hlásil do rôznych súťaží mladých talentov, na ktorých prezentoval extravagantné kúsky vo výrazných farbách.

Jedným z najznámejších domácich návrhárov je Fero Mikloško. 

Inšpiráciu čerpal napríklad v Madonne alebo Lucke Bílej, no tieto inšpirácie sa neskôr vytratili. Dodnes sa však rád vracia ku Christianovi Lacroixovi, ktorého považuje za najväčší vzor.

Jeho prvou klientkou bola Alena Heribanová, ku ktorej sa neskôr pripojili mená ako Dara Rolins, Zdena Studenková alebo Adela Banášová. Mikloškove kúsky sú rôznorodé. Niektoré kolekcie sa nesú v jednofarebnosti, niektoré v multifarebnosti. Tvorí tak, aby boli jeho modely jedinečné - extravagantné a elegantné zároveň.

Šaty z dielne Fera Mikloška sa často objavujú aj na najznámejšej akcii roka - na Plese v opere. Tento rok sa v jeho róbe predviedla riaditeľka súťaže Miss Slovensko, Karolína Chomisteková.

Boris Hanečka

Ďalším velikánom je Boris Hanečka, ktorého prvý model predviedla spolužiačka na stužkovej. Šaty mali na sebe viac ako 300 mašličiek a vyslúžili si obrovský aplauz. A to bol moment, kedy si uvedomil, čo chce robiť. Jeho kariéru však naštartovala súťaž mladých návrhárov, ktorú vyhral v roku 2006.

Boris Hanečka patrí k slovenskej dizajnérskej elite.

Od ostatných návrhárov sa líši napríklad tým, že každý model z jeho dielne nesie vlastný príbeh alebo nejakú myšlienku. Módu vníma ako sen, no trendy sa snaží nekopírovať. Pri tvorbe mi veľmi pomáha hudba, ktorá ovplyvňuje všetky modely.

Od Fera Mikloška sa výrazne odlišuje svojim typickým štýlom. Štýl Hanečku je totiž omnoho výraznejší a temnejší.

Aj jeho modely sa pravidelne objavujú na známych Slovenkách, ako je napríklad Lucia Hablovičová (ktorú dokonca tento rok sprevádzal na Plese v Opere), Zuzana Fialová alebo Jana Kirschner.

Jana Pištejová

Aby sme sa nebavili len o chlapoch, nesmiem zabudnúť spomenúť ani Janu Pištejovú. Tá na slovenskej návrhárskej scéne pôsobí viac ako 20 rokov a práve vďaka jej láske k čipke ju prezývajú aj "čipková kráľovná". Šiť na stroji ju naučila babička, keď bola ešte malá, no to sa jej veľmi nepozdávalo, tak šaty a sukne šila ručne.

Janka Pištejová je kreatívna a obľúbená slovenská návrhárka.

Jana si išla tvrdo za svojim snom a už v prvom ročníku strednej školy sa hlásila do rôznych súťaží, pričom jednu z nich aj vyhrala. Všetok voľný čas venovala šitiu, čo jej neprinieslo iba vreckové, ale aj zákazníkov.

Jana sa ako jedna z mála slovenských návrhárov hlásila na pohovory k svetovým špičkám ako napríklad Viviene Westwood alebo Karen Millen. Svoje skúsenosti z týchto pracovných miest však opísala veľmi jednoducho. Tvrdí, že ľudia v tíme boli prekvapení z toho, že si svoje modely vedela načrtnúť do najmenších detailov a sama ušiť. 

Po návrate do svojej rodnej krajiny sa rozhodla ostať tu a vytvoriť si domácu stálu klientelu, do ktorej dodnes patrí Zlatica Puškárová alebo Marianna Ďurianová. Jana stále tvrdí, že je pre ňu ťažko uveriteľné, že sa móde venuje viac ako 20 rokov a že jej hobby ju dokáže uživiť.

Marcel Holubec W. 

Prvou klientkou Marcela Holubca bola jeho mama, ktorej ušil na základnej škole sukňu. Tá si ju však nikdy neobliekla. V siedmom ročníku základnej školy napísal malý Marcel do slohu, že chce byť módnym dizajnérom a odvtedy mu túto myšlienku nevedel nikto vybrať z hlavy.

Marcel Holubec, mladý a talentovaný módny návrhár, dbá na každý jeden detail.

Nebudeme si klamať, podarilo sa mu to. Kúsky z dielne Holubca nechýbajú v skrini napríklad topmodelky Saši Gachulincovej, ktorá sa môže pochváliť tým, že je Marcelovou kamarátkou. Marcel Holubec patrí k tým návrhárom, ktorí nie sú nikdy s ničím spokojní. Je schopný prerobiť celý model, len aby bol dokonalý. Každý detail jeho kúskov je ručne robený a dáva si na nich extrémne záležať.

Navrhovanie nazýva terapiou, ktorá mu pomáha liečiť si srdce a hlavu.

Keby ste ho však uvideli niekde na ulici, ani vo sne by vás nenapadlo, že tento chlap stojí za množstvom extravagantných modelov, po ktorých slintajú všetky ženy. Módu na bežný deň nerieši, pretože nosí biele tričká a klasické rifle.

 

Myslím si, že títo štyria návrhári patria k slovenskej elite a sú dôkazom toho, že ak niečo naozaj chceme, musíme si ísť za tým!


Publikované dňa: 18.01.2017
Hodnotenie článku:
(88.2%)

Autor článku

Karina Daráková

Som, snáď, budúca žurnalistka a spisovateľka. Nie som milovníčkou šiat a sukní, omnoho radšej mám športový štýl a hlavne tenisky, ktoré sú mojou srdcovkou. Veď nohy nás nesú celý život, tak si zaslúžia, nie?
Okrem módy sa venujem hasičskému športu, v ktorom patrím do slovenskej reprezentácie.
 
Ak vás moje články zaujali, tak si určite pozri aj môj osobný blog.

V tejto kategórií nájdete aj:

Hailey Baldwin a jej cesta za slávou Hailey Baldwin a jej cesta za slávou

Čo mali oblečené najkrajšie celebrity v Cannes 2017? Čo mali oblečené najkrajšie celebrity v Cannes 2017?

Najznámejší filmový festival v Cannes je za nami a nám neostáva nič iné, než si zaspomínať na pôsobivé outfity celosvetových celebrít. Pripravili sme pre vás výber tých najkrajších z...

Modelka s veľkosťou 34 vyradená z prehliadky: príliš tučná pre Louis Vuitton! Modelka s veľkosťou 34 vyradená z prehliadky: príliš tučná pre Louis Vuitton!


Komentáre

18/01/2017 16:13
Lenka

Janka Pištejová je TOP!! Strašne dobre sa na ňu pozerá a o jej modeloch ani nehovorím..

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.