MARU: trpezlivá práca na malom výrobku je výbornou očistou

Za tvorbou značky Maru stojí párik snúbencov Mária Dolná a Michal Podolák, ktorí sa zaoberajú prioritne výrobou prsteňov. Táto precízna tvorba z dreva a živice je ich spoločnou prácou.

Poskytli nám rozhovor, ktorým nám dovolil nazrieť do ich handmade výroby, počiatkov práce a každodennej motivácii. Nájdete ich na Sashe či na ich osobnej Facebook stránke

Vaše výrobky pôsobia na prvý pohľad veľmi okúzľujúco, sú veľmi inšpiratívne a odrážajú kus umenia. Je pre vás náročné vyjadriť presnú kópiu predstavy či tento proces prebieha naopak prirodzene a jednoducho?

Majka:

Sú chvíle, kedy máme jasnú predstavu a pokúšame sa zhmotniť ju čo najreálnejšie. Presnejšie, snažíme sa o kooperáciu myšlienky a podnetu, ktorý k nám prichádza najčastejšie z prírody. Drevo je jedinečný materiál, je ťažké nájsť dva rovnaké kusy a práca s nim si vyžaduje špeciálnu pozornosť.

Keď začíname tvoriť prstene, musíme jednotlivé kusy dreva najprv nalomiť. Nikdy to však nedopadne rovnako, preto je výsledok často prekvapením i pre nás samých. Taktiež považujeme za nutné upozorniť na to, že ak by mal niekto záujem o prsteň, ktorý na našej stránke videl, je možné, že sa výsledok bude líšiť od predlohy.

Handmade výrobe sa venujete voľnočasovo či je to pre vás práca na plný úväzok?

Michal:

Doteraz sme sa venovali handmade tvorbe iba vo voľnom čase. Postupne však zisťujeme, že by práca mohlo fungovať aj na plný úväzok. Momentálne pripravujem všetky potrebné záležitosti, aby sa tomu tak stalo.  

Každý váš výrobok pôsobí originálne, máte nejaký špeciálny rituál, ktorý vás dobre naladí pred tvorením?

Majka:

V hlave máme mnoho nápadov na nové výrobky. Vždy sa tešíme, keď si môžeme vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce. Špeciálne rituály nemáme, pri práci si však radi pustíme dobrú hudbu, ktorá nás výborne naladí. :)

Priblížite nám začiatky vašej handmade výroby a moment, ktorý vás k tomu inšpiroval?

Michal:

Moja handmade tvorba začala v detstve. Už vtedy ma bavilo hrať sa s lepidlom a s drevenými kúskami, z ktorých som sa snažil niečo vytvoriť. Myslím, že toto hobby som zdedil po mojom otcovi, ktorý aj teraz vytvára krásne veci z dreva. Po základnej škole som sa rozhodol nastúpiť na drevársku školu, kde som získal prax s prácou s drevom. Hoci som absolvoval vysokú školu s humanitným zameraním, vždy ma srdce ťahalo k niečomu, čo môžem tvoriť rukami.

Vtedy som už vyrábal celodrevené šperky a rôzne drobné predmety z dreva, ktoré som rozdával alebo predával. Moja snúbenica Majka vyrábala v tom čase zalievané živicové náušnice. Rozmýšľali sme, že by bolo pekné mať nejaký spoločný projekt. Takto nejako sme sa pustili do nášho prvého prsteňa z dreva a zo živice. Z jedného boli dva, tri, desať, a dnes už našimi rukami prešlo vyše 200 prsteňov a príveskov.

Nejakú dobu budem musieť vyrábať sám, pretože moja snúbenica má pred sebou štátnice z medicíny. MARU prstene však budú vždy naším spoločným projektom a najlepšie to dopadne len vtedy, keď na tom robíme obaja spolu :)

Je zjavné, že vaše inšpirácia prichádza najmä z prírody, je tu i čosi iné, čo vás dokáže prekvapiť a namotivovať?

Majka:

Je pravda, že príroda je tou najväčšou inšpiráciou. Pri prechádzkach po prírode sa zameriavame na veľké celky ako hory, obloha, ale aj na tie najmenšie detaily, ktoré častokrát ľudskému oku uniknú. Pri vytváraní šperku zvykneme spolupracovať so zákazníkmi. Stáva sa, že na nás vychrlia požiadavky, ktoré sa nám zdajú po vypočutí nereálne, ale vždy hľadáme spôsob, ako im vyhovieť a sa danú predstavu zrealizovať.

Vtedy sa dostaneme do situácie, ktorá je pre nás hotovým prekvapením. Prekonávame vlastné, pomyselné hranice a to nás posúva dopredu. Kým pred pár mesiacmi bolo pre nás zložité vložiť do prsteňa malý kvietok, dnes vyrábame napríklad miniatúrneho trojrozmerného jeleňa, ktorý je však dostatočne malý na to, aby sa vošiel na prst.

Je známe, že umelci vyjadrujú svoje pocity prostredníctvom svojho diela. Má pre vás výrobok, ktorému venujete hodiny práce, hlbší osobný zmysel?

Majka:

Jedným z hlavných zmyslov našej práce je potešiť iných. Cítime sa naplnení, keď vidíme, že niečo, čo prešlo našimi rukami, sa ľuďom páči a urobí im to radosť. Počas celého procesu často myslíme na osobu, pre ktorú prsteň tvoríme, a tešíme sa, keď  uvidí výrobok hotový.

Skvelý pocit je, keď si zákazník otvorí balík a je spokojný s našim výrobkom. Ak by sme nemali kontakt s človekom, pre ktorého šperk vyrábame, stratilo by to pre nás zmysel. Vtedy by to bolo len obyčajnou prácou. Vo svete, ktorý je rýchly a postupne sa premieňa na akýsi ,,monitor”, je trpezlivá práca na malom výrobku výbornou očistou.

Ako hodnotíte handmade  prácu z osobného rozvoja?

Michal:

Pre nás je handmade tvorba neustálim prekonávaním hraníc, učením sa, zdokonaľovaním svojich zručností a kreativity myslenia. Táto práca nás učí veľkej trpezlivosti a sile začínať odznova, ak sa niečo nepodarí.

Ak by ste mali zmeniť niečo vo svojej handmade práci, čo by to bolo?

Michal:

Handmade je proces rozvíjania a nebolo by pravdou, keby sme povedali, že sme s našou prácou úplne spokojní. Chceme sa zdokonaliť v technikách výroby, hľadať lepšie materiály, mať lepšie stroje, aby bola práca kvalitnejšia. A určite by sme boli radi, keby sa naša práca šírila medzi ľuďmi čo najviac :)

Mali ste okamih, ktorý vás pri predávaní výrobkov milo prekvapil a potešil?

Majka:

Takých momentov bolo viacero. Prekvapilo nás, keď sme vyrobili prsteň, a majiteľovi sa páčil tak, že nám na účet prišlo takmer dvakrát toľko, ako sme sa pôvodne dohodli. (smiech)

Ešte viac nás však potešilo, keď nám prišli fotky, ktoré dokumentovali krásnu udalosť. Náš prsteň bol snubným prsteňom a ona povedala ,,áno” pri Golden Gate Bridge v Amerike. Musím však dodať, že každá pozitívna reakcia po tom, čo niekomu príde šperk a je s ním spokojný, je pre nás potešením.

Čo by ste odkázali ľudom, ktorí chcú začať s tvorbou a predajom vlastných výrobkov, ale nenachádzajú odvahu?

Chceli by sme im odkázať, aby si nenechávali talent, ktorý dostali od Boha len pre seba, ale aby ho rozvíjali. Aby na sebe pracovali, boli trpezliví a uvoľnili svoju kreativitu. Ak to budú robiť s láskou a nadšením, bude to tešiť každého, kto sa k ich ,,hendmejdu” dostane.

Ďakujeme za poskytnutie príjemného rozhovoru Miško a Majka. Prajeme snúbencom, hlavne plnú hlavu nápadov a šikovné ruky, pri ďalšej tvorbe Maru prstienkov. Ak máte ešte akékoľvek otázky či postrehy, určite ich nezabudnite zanechať v komentári. 


Publikované dňa: 23.05.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú „slová“ mojou súčasťou. Som zasnená duša, ktorá sa vie pozerať na svet očami realistky. Zbožňuje kávu, knihy a čas trávení písaním. Momentálne študujem na masmediálnej komunikácii v Trnave a môj pohľad na módu je určite kladný. Mám rada jednoduchosť a zaujímavé detaily, a to je to, čím sa riadim i v obliekaní.

V tejto kategórií nájdete aj:

Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí

Dnes vám prinášame rozhovor s Jankou, ktorá pôsobí pod značkou Retro Bijou. Prezrite si jej nádhernú rýdzo slovenskú tvorbu, ktorá vás určite chytí za srdce!

Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu

Na regáloch obchodu Čosi nájdete výrobky od handmade umelcov z takmer celého Slovenska. Predstavujeme vám Ivanku, ktorá zahorela myšlienkou pretvárať nepoužité veci a chuťou vdýchnuť im...

NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru

Túžite po niečom rýdzo slovenskom? Po kúsku folklóru, ktorý si môžete obliecť alebo obuť? Potom si prečítajte rozhovor s NaYou, ktorej ručne maľované tenisky, tričká či kabelky uchvátili...


Komentáre

16/12/2018 13:15
Silvia

Zila som v NYC a presne vyraba tieto prstene, ide o Kandadsku frimu, maju stranku ostetrenu copyright. Takze mozte mat problem s pouzitim ich know-how. Doslova okopirovanim, kedze tu nejde o inspiraciu. Staci ak Vas niekto zasle prave im ... je dobre prist s niecim naozaj originalnym!

26/05/2017 08:45
Peter

Juraj, asi je celkom jedno že niekto niečo podobné robí. To, že niekto začne vyrábať prúžkované ponožky neznamená, že nikto iný to robiť nemôže. Osobne som rád, že máme u nás takých šikovných ľudí. Veľa ľudí to asi nedokáže.

25/05/2017 18:32
Juraj Konvalinka

Osobne som videl podobne prstene na tejto stranke: www.mysecretwood.com. A teraz, ze kto kopiroval od koho :)

Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.