Magaela: odmietam sa zmieriť s tým, že ide len o biznis

Každé dievča raz snívalo o tom byť vílou, ale z týchto snov sa vyrastie a kvety ľahko zhynú... Magaela však premieňa predstavu na realitu, ponúka ručne vyrobené čelenky – nehynúce kvetinové venčeky, ktoré z teba vyčarujú romantickú bytosť.

 

Oslovili sme tvorivé žieňa, ktoré stojí za vznikom Magaely – Michaelu Ďurišovú. Prečítaj si rozhovor o tom, ako sa zhodou okolností ocitla v (pre ňu) v celkom neznámom svete, bez znalosti jazyka či iných spoločensky uznávaných možností uspieť. Vydala sa vlastnou cestou, podnikla vlastný plán, ktorý možno inšpiruje i teba. A vieš čo inšpiruje ju? 

Vaše výrobky pôsobia na prvý pohľad veľmi okúzľujúco, sú veľmi inšpiratívne a odrážajú kus umenia. Je pre vás náročné vyjadriť presnú kópiu predstavy či tento proces prebieha naopak prirodzene a jednoducho?

Ďakujeme veľmi pekne (úsmev). Moja predstava sa často utvára počas prechádzky, to, čo do mojich výrobkov dávam, je len zmes obrazov a pocitov abstrahovaných z prírody. Niektoré výrobky vznikajú ako skladačka, niekoľko hodín a dní, iné sú spontánne nápady, ktoré sú hotové takmer okamžite. V každom prípade mám rada nové nápady, špeciálne požiadavky a veci mimo konvencií.

Obzvlášť zbožňujem na svojej práci to, že mám voľné ruky a priestor realizovať sa. Vtedy moje výrobky vznikajú akosi prirodzenejšie a ľahšie.

Handmade výrobe sa venujete voľnočasovo či je to pre vás práca na plný úväzok?

Začalo to ako relax, moja tvorba bola vyplnením voľného času popri škole a zároveň akousi psychohygienou. Po škole som sa s mojim manželom presťahovala do Rakúska. Bez znalosti nemeckého jazyka či vodičského preukazu som sa tam cítila akosi stratená a nevedela som, čo robiť. Chvíľu sa zdalo všetko beznádejne, ale skrsol mi nápad, ktorým všetko začalo. Rozbehla som kvetinovú výzdobu priamo z našej obývačky a založila som Magaelu. 

Tento rok oslavuje už štvrté narodeniny. Žijeme ňou, je našou súčasťou, živí nás i ďalších ľudí v našej malej dielničke. No stále je i mojou vášňou, oddychom, múzou, odmietam sa zmieriť s tým, že ide len o biznis.

Každý váš výrobok pôsobí originálne, máte nejaký špeciálny rituál, ktorý vás dobre naladí pred tvorením?

Dostatok spánku, čerstvý vzduch a krása za oknami. K tomu voľné ruky pri tvorení a myseľ oslobodená od akýchkoľvek povinností a byrokracie.

To je ten pravý kokteil, ktorý mi pomáha postaviť sa k pracovnému stolu a tvoriť originálne kúsky, ktoré sú mojim odrazom a odrazom toho najkrajšieho s čím som sa vo svete stretla.

Priblížite nám začiatky vašej handmade výroby a moment, ktorý vás k tomu inšpiroval?

Odmalička som bola kreatívne dieťa. Ako úplne malá som maľovala obrazy z džemu na steny rodičovského domu (smiech). Potom som si len tak, s ihlou a niťou, začala šiť vlastné sukne. Umelec vo mne driemal už od začiatku. Zrejme som to zdedila po tatinovi, ktorý sa venuje maľbe.

Moje kroky sa nedali oklamať, smerovali na umelecké školy. Popri škole som začala s tvorbou. Začalo to fimo – modelovacou hmotou, pokračovalo ručne šitými náušnicami a skončilo to pri kvetinových doplnkoch.

 

Brigáda v kvetinárstve a láska k módnym prehliadkam veľkých značiek, ktoré prišli s kvetmi vo vlasoch a mne sa to ohromne páčilo, ma k výrobe čeleniek inšpirovali. Tu po takých doplnkoch nebolo ani chýru, ani slychu. Tak som sa rozhodla vyrobiť si vlastnú čelenku, iba pre seba.

Vďaka sociálnym sieťam sa zapáčila aj iným a dnes už netvorím pre seba, ale pre ľudí.

Je zjavné, že vaše inšpirácia prichádza najmä z prírody, je tu i čosi iné, čo vás dokáže prekvapiť a namotivovať?

Myslím, že sú to osobné stretnutia so zákazníkom. Ten moment, keď vás chce niekto objať a ďakuje vám, že môže nosiť vaše doplnky. Keď žmolí v rukách venček, ktorý sa už na venček ani nepodobá, lebo ho dievča nosilo úplne všade. Množstvo povzbudzujúcich správ a fotiek usmiatych žien, detí a skutočných víl s vašim venčekom. Áno, to sú tie momenty, ktoré vám pomôžu prekonať akúkoľvek krízu a prinúti vás to ísť ďalej.

Je známe, že umelci vyjadrujú svoje pocity prostredníctvom svojho diela. Má pre vás výrobok, ktorému venujete hodiny práce, hlbší osobný zmysel?

Čelenku, ktorú som si vyrobila úplne prvýkrát, mám odloženú doteraz. Vždy si ju rada vytiahnem a pozriem na ňu s úsmevom, že áno, toto všetko, tieto splnené sny sú kvôli nej.

Samozrejme, i teraz sa mi podarí vytvoriť zopár obľúbencov, z ktorých mám veľkú radosť a ktorými rada skrášlim i seba.

Ako hodnotíte handmade prácu z osobného rozvoja?

Samotná Magaela sa posunula veľmi ďaleko. Sama som prekvapená z toho, čo sa nám podarilo vybudovať z mojej prvotnej tvorby. Zlepšila sa kvalita materiálu, zdokonalila sa technika výroby, fotografie produktov sa s tými predošlými nedajú ani porovnať.

Ale osobne som občas smutná, že sa to vymklo spod mojej kontroly, že už je to naozaj o biznise, papieroch, zodpovednosti a povinnostiach. Chýba mi tá sloboda tvorby, voľný čas. Nechcem byť podnikateľkou, ale umelkyňou.

Ak by ste mali zmeniť niečo vo svojej handmade práci, čo by to bolo?

V prvom rade by som chcela urobiť hrubú čiaru medzi osobným a pracovným životom, mať viac času na seba a na manžela. Teraz vstanem a namiesto obývačky mám dielňu, ktorú neviem ignorovať. Voľno, nevoľno, vždy sa dostanem k tvorbe.

8-hodinový pracovný čas, sviatky, pracovná doba od pondelka do piatku? To u nás neplatí. Pracujeme nonstop, za tie štyri roky sme sa posunuli tak, že v našej malej dielničke je tesno a chcelo by to väčšie priestory. Žiaľ, to si vyžaduje ďalšie výdavky, čo si zatiaľ dovoliť nemôžeme, ale stále snívam o tom, že budeme mať vlastný priestor a aj trošku slobody (úsmev).

Mali ste okamih, ktorý vás pri predávaní výrobkov milo prekvapil a potešil?

Určite áno. Čistá a prostá radosť našich zákazníkov je ako droga, ktorá dodáva energiu. Nedávno sme boli na predajnej akcii a pristavilo sa u nás jedno milé dievča, ktoré s kolegyňou strávilo takmer hodinu, a stále si nevybralo, potom sa vrátilo a nejako sa dostalo až ku mne osobne a nakoniec vysvitlo, že o to jej vlastne išlo, dostať sa ku mne a povedať mi, ako veľmi má rada moju tvorbu.

To sú tie zimomriavkové okamihy, kedy si poviete, že, to jednoznačne stálo za to. A kladiete si otázku či naozaj aspoň trochu pomáham robiť svet krajším? Fajn, tak potom kašlať na problémy, prekážky...idem do toho naplno.

Venovali ste sa v minulosti niečomu podobnému?

Kvetinovým či svadobným doplnkom v tejto podobe nie, ale brigádovala som v kvetinárstve, kde som sa naučila rozumieť kvetom, spoznala som ich názvy, naučila som sa ich správne aranžovať.

Táto brigáda mi pre súčasnú prácu dala ten správny základ. Inak bola Magaeala na začiatku o ručne šitých, veľmi špecifických náušniciach, ktoré boli i veľmi obľúbené, ale s nimi by sa mi takto vyprofilovať určite nepodarilo.

Čo by ste odkázali ľudom, ktorí chcú začať s tvorbou a predajom vlastných výrobkov, ale nenachádzajú odvahu?

Snívať nie je hlúpe, hlúpe je nemať nijaký sen (úsmev). Ale zároveň by som jedným dychom dodala, že živiť sa tvorbou nie je ľahké. Predovšetkým je pri počiatkoch podnikania dôležité uvedomiť si, že peniaze nepadajú z neba a na úspechu treba tvrdo pracovať, veľa odriekať. Zo začiatku nie je biznis o ziskoch, ale o investícii. Ak si toto človek neuvedomí, potom bude veľmi sklamaný a svoje podnikanie skončí skôr, ako ho začal.

Ďakujeme Miške za rozhovor, sme radi, že sme nazreli do tajov handmade práce a pochopili kráse, ktorá sa skrýva v tomto drobnom výrobku. Kvetinové čelenky od Magaely nájdete na doméne www.sashe.sk/magaela, tiež magaela.net či fb stránke -www.facebook.com/magaela.sk/.


Publikované dňa: 09.05.2017
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú „slová“ mojou súčasťou. Som zasnená duša, ktorá sa vie pozerať na svet očami realistky. Zbožňuje kávu, knihy a čas trávení písaním. Momentálne študujem na masmediálnej komunikácii v Trnave a môj pohľad na módu je určite kladný. Mám rada jednoduchosť a zaujímavé detaily, a to je to, čím sa riadim i v obliekaní.

V tejto kategórií nájdete aj:

Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí

Dnes vám prinášame rozhovor s Jankou, ktorá pôsobí pod značkou Retro Bijou. Prezrite si jej nádhernú rýdzo slovenskú tvorbu, ktorá vás určite chytí za srdce!

Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu

Na regáloch obchodu Čosi nájdete výrobky od handmade umelcov z takmer celého Slovenska. Predstavujeme vám Ivanku, ktorá zahorela myšlienkou pretvárať nepoužité veci a chuťou vdýchnuť im...

NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru

Túžite po niečom rýdzo slovenskom? Po kúsku folklóru, ktorý si môžete obliecť alebo obuť? Potom si prečítajte rozhovor s NaYou, ktorej ručne maľované tenisky, tričká či kabelky uchvátili...


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.