Jeden z nápadov Coco Chanel nosíš aj ty! Vieš ktorý?

„Žena môže byť príliš prezdobená, ale nikdy nemôže byť príliš elegantná.“ Alebo: „Módu si môžete kúpiť, ale štýl, ten musíte mať.“ Dva citáty, ktorých sa môžeme držať aj dnes.

Coco Chanel je jedna z najvýraznejších osobností módnej histórie.

(zdroj obrázku: flickr.com)

Autorkou nie je nik iný, ako priekopníčka štýlu a elegancie, zakladateľka značky Chanel, Coco Chanel, vlastným menom Gabrielle Bonheur Chanel. Zaujímavé je, že slovo „Bonheur“ znamená vo francúzštine šťastie, ktoré ona vo svojom živote určite mala.

Začiatky módnej ikony

Narodila sa v roku 1883 a pochádzala z piatich detí. Jej matka zomrela veľmi mladá, otec sa rozhodol odísť do Ameriky a tak všetci skončili v sirotinci. Ako 18 ročná sa naučila šiť a neskôr dostala miesto radovej šičky. To ju však nenapĺňalo. Začala sa objavovať v zábavných podnikoch, kde spievala drobný šansón. Práve tam dostala svoju prezývku Coco. Cítila sa ale stále sama a bez istôt.

Stretla však muža svojho života, britského diplomata Arthura Capela, ktorý jej otvoril dvere do vyššej spoločnosti a zabezpečil jej kapitál na rozbeh módneho butiku v centre Paríža. Spolu so sestrou a sesternicou tvorila klobúky a doplnky podľa vlastných návrhov.

Prvý butik Chanel bol otvorený v Paríži.

 (Butik Chanel v Paríži, zdroj obrázku: commons.wikimedia.org)

Butiky Chanel však nájdete na celom svete!

(Butik Chanel v Tokyu, zdroj obrázku: flickr.com)

Neskôr otvorila butik aj v Deauville a v Biarritz, ktorý bol jej prvým skutočným módnym domom. Predávala v ňom skrátené a zúžené sukne, šaty košeľového strihu, plážové aj športové modely a samozrejme, nesmrteľné malé čierne, ktoré sa predtým využívali iba na pohreby.

Coco Chanel predstavila svetu jedny z nauniverzálnejších šiat vôbec - malé čierne.

("Little black dress" Chanel, zdroj: flickr.com)

Základným znakom jej módy po celý život bola jednoduchosť, praktickosť, elegancia, čierna a biela, námornícka téma, pánsky štýl a vkusné doplnky. 

Vyberáme z nášho katalógu

Ak sa povie Chanel, tak si spomeniem na ....

Aj dnes môžeme na uliciach stretnúť mnoho žien, ktoré sa viac, či menej stále inšpirujú nesmrteľnou módnou ikonou Coco Chanel. Jej meno sa vám určite rýchlo vybaví, keď zbadáte v akomkoľvek obchode na vešiaku visieť malé jednoduché čierne šaty, ktoré dokonalo zvýrazňujú ženské krivky.

Módne trendy Chanel z roku 1917.

(Návrhy Coco z roku 1917, zdroj obrázku: commons.wikimedia.org)

Coco Chanel predstavila svetu aj populárny tvídový kostým.

(typický dámsky sukňový kostým Chanel, zdroj obrázku: commons.wikimedia.org)

Na Coco si však určite spomeňte aj vtedy, keď si budete skúšať široké čierne nohavice s vysokým pásom, ktoré sú stále veľmi aktuálne. V kombinácii s bielou blúzkou a lodičkami dokážu vytvoriť dojem nekonečne dlhých nôh.

Tvídový kostým je tiež skvost, ktorý priniesla do našich šatníkov práve Coco Chanel. Vždy tvrdila, že móda je architektúra. Preferovala kombinovanie rôznych materiálov, ako úplet s tvídom alebo džínsovinou.

Milovala vrecká, ktoré boli jej typickým znakom. Často ich komponovala aj do svojich modelov a preto ich možno nájsť nielen na nohaviciach, ale aj šatách šatách. Značku Chanel samozrejme charakterizovali aj typické doplnky ako perly a veľký klobúk. Sú to ľahko kombinovateľné kúsky, ktoré vyzdvihnú celý outfit.

Elegantná a praktická - od hlavy až po päty

A čo topánky? „Žena s dobrými topánkami, nie je nikdy škaredá“. Topánky sú čerešničkou na torte. A práve lesklé jednoduché lodičky sú skvelou voľbou, či už do práce alebo na rande.

Coco Chanel bola aj tvorkyňou parfumov. Jej najznámejší parfum je dodnes svetoznámy Chanel No.5. Coco šírila aj svoj názor, že nie len oblečenie, ale aj parfum definuje ženu. Známy je aj jej výrok "Žena, ktorá nenosí parfum , nemá budúcnosť."

Na svete nájdete mili=ony žien, ktoré nosia známy Chanel No. 5.

(jeden z najznámejších parfumov sveta - Chanel No.5, zdroj obrázku: simple.wikipedia.org)

Úplnou náhodou priniesla do sveta módy aj opálenie, ktoré je stále populárne. Keď sa z výletu opálená vrátila do Cannes vo Francúzsku, verejnosť okamžite nasledovala tento trend. 

Táto módna umelkyňa žila 37 rokov v luxusnom apartmáne v hoteli Ritz v Paríži, kde aj v roku 1971 zomrela.

Posolstvo Chanel žije aj v súčasnosti

Značka Chanel samozrejme existuje aj po smrti jej slávnej zakladateľky. A ako vyzerajú najaktuálnejšie modely? Podľa môjho názoru určite odrážajú názory a preferencie samotnej Coco. Veď posúďte sami ...

Tak ako sme citátmi začínali, tak by sme mohli jedným aj túto púť s Coco Chanel skončiť. „Tá najlepšia farba na svete je tá, ktorá vám pristane.“ Určite si naň spomeňte, keď budete najbližšie nakupovať...


Publikované dňa: 03.02.2017
Hodnotenie článku:
(93%)

Autor článku

Dana Kopernická

Danka vyštudovala masmediálne štúdiá v Prešove. Zaujíma sa najmä o vizážistiku a módnu tvorbu. Vo voľnom čase rada šije a vymýšľa stále nové a bláznivejšie kúsky. Miluje výstrednú módu a doplnky.

V tejto kategórií nájdete aj:

Hailey Baldwin a jej cesta za slávou Hailey Baldwin a jej cesta za slávou

Čo mali oblečené najkrajšie celebrity v Cannes 2017? Čo mali oblečené najkrajšie celebrity v Cannes 2017?

Najznámejší filmový festival v Cannes je za nami a nám neostáva nič iné, než si zaspomínať na pôsobivé outfity celosvetových celebrít. Pripravili sme pre vás výber tých najkrajších z...

Modelka s veľkosťou 34 vyradená z prehliadky: príliš tučná pre Louis Vuitton! Modelka s veľkosťou 34 vyradená z prehliadky: príliš tučná pre Louis Vuitton!


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.