HUNCÚT: niet nad zlaté ručičky našich starých mám, takú robotu dnes nespraví žiadny stroj

Tričká vyjadrujúce svoj názor sú na trhu už skutočne dlho. Ale tak na Slovensku po slovensky, nie? Rada by som vás zoznámila s Vierkou, ktorá stojí za značkou Huncút. 

Slovenská handmade značka Huncút ponúka tričká s naozaj vtipnými nápismi.

Značka neponúka iba tričká so slovenskými nápismi, no aj mnoho ďalších kúskov, ktoré si určite zamilujete!

Kedy ste sa rozhodli, že chcete robiť niečo "iné"?

Robiť niečo "iné" - hm, neberiem to, že by to bolo niečo iné, robím len to čo ma baví, to čo milujem a mám veľké šťastie, že ma to aj živí. Ak by som to mala ohraničiť nejakým časovým údajom, tak úplne oficiálne ma to už živí vyše 2 rokov, a tak neoficialne cca 4-5 rokov. Hlavným hnacím motorom kedy to tak riadne vypuklo, bol rozchod po 7 ročnom vztahu. Bolo to to najlepšie, čo sa mi mohlo stať :))

V tom čase som otvorila aj kamennú predajňu v Leviciach, ktorú som následne po roku a pol aj zatvorila :D Treba vyskúšať všetko, v Leviciach sa však máločo oplatí otvárať (tiež ma na to upozorňovali, ale tvrdohlavo som proste chcela otvoriť vlastnú predajňu). Keď však niečo nevyskúšaš, tak nevieš :)

V ponuke máte aj tričká s milými nápismi. Kde čerpáte inšpiráciu?

Inšpiráciu asi ani nečerpám - som tak trošku blázon, to ide samo .. ja nie, to samo :) Vždy je to za chodu, zo života, niekedy niečo len tak tresknete a už je text na svete :)

Vtipné, úprimné i milé. Aj také sú tričká od slovenskej handmade značky Huncút.

Mám taký zošítok a ten je plný textov, niektoré však musím pozmeniť tak, aby neboli až príliš úprimné :) Ale mám aj ešte väčších bláznov kamarátov a tí trieskajú texty na tričká jedna radosť :D Veeeľmi veľa sa pri tom nasmejeme a myslím, že tak to má byť. Práca má hlavne baviť a robiť ludí šťastnejšími a veselšími a viac prirodzenejšími, nikdy sa netreba na nič hrať.

A ako to je s inšpiráciou folkových kúskov? Tá predsa odniekiaľ pochádzať musí.

Čilejkárske kroje sú jeden neskutočný skvost, a v podstate na Slovensku je nespočetné množstvo ľudových motívov - keď si vezmem, že skoro každá dedinka mala vlastné motívy. Slovenský folklór je nekonečná studňa inšpirácií.

Túžite po vlastnom folklórnom tričku? Značka Huncút ich ponúka hneď niekoľko!

Snažím sa ľudové vzory z krojov preniesť do bežnej street módy, máme byť na čo hrdí, tak to treba podľa mňa svetu ukázať a nemusi to byť vždy len za horibilné ceny. 

Snažím sa mať tričká v takých cenových reláciách, aby sa nimi vedeli potešiť aj napríklad študenti, ktorí nemajú ešte stabiliné príjmy :) Samozrejme, keď je však niečo ručná práca, to si treba ceniť a vážiť už inak :) Niet nad zlaté ručičky našich starých mám, takú robotu už podľa mňa dnes nespraví žiadny stroj.

Tvorbu značky Huncút výrazne ovplyvňuje aj ľudová tvorba starých mám.

Zatiaľ vediete iba FB shop, nerozmýšľate nad otvorením kamennej predajne?

Zatiaľ stíham Facebook a teraz je spustený aj eshop pod novým názvom www.huncutricko.sk

Čo sa týka kamennej predajne, zatiaľ nad ňou znovu neuvažujem. Svetom žiaľ hýbe internet, tak sa treba prispôsobiť. Ale sú predajne, ktoré majú záujem predávať Huncút tričká, napríklad sa chystá spolupráca v Banskej Štiavnici, takisto aj v našich Leviciach, všetko má svoj čas :)

Kde si môžu zákazníci okrem FB nájsť vaše kúsky?

Zákazníci si môžu nájsť Huncúta aj na eshope www.huncutricko.sk, a po novom sme začali chodiť aj na jarmoky alebo rôzne folklórne podujatia.

Svoj názor môžeš pokojne vyjadriť aj vtipným tričkom od Huncút.

A najradšej sme na akcii Movement.sk, ktorú organizujú šikovní Levičania, tam je to vždy parádne.

Ako dlho sa venujete vlastnej tvorbe a ako hodnotíte svoj postup?

Vlastnej tvorbe sa venujem už pár rokov, asi 5, možno aj viac. Ja si to popravde nepamätám, keďže vždy som niečo "majstrovala". Som ten typ človeka, že čo chytím, to mi ide... väčšinou. Takže som volakedy chcela robiť fakt, že všetko. Od bižutérie, doplnkov, bytových dekorácií, tričiek, šittia až po vyšívanie. S týmto som bojovala dlho, že URČI SI UŽ LEN JEDNO A ROB LEN TO.

Tak som si určila tričkovanie a maľovanie na textil, ale vyrábam aj náušničky a náramky, aby som nebola v stereotype - ten by ma zničil. Takže som veľmi hrdá sama na seba, že už mám len jeden smer :) A ako hodnotím svoj postup? Hmm, napredujem... 

V tričkách s úprimným textom od Huncút sa od davu odlíšiš aj ty!

Teraz je to napríklad už s tričkami tak, že dám von nejakú novinku a za deň - dva už mám vypredané, takže asi začnem možno fungovať aj na predobjednávkach :) Je to krásny, čarovný a neopísateľný pocit, keď sa ľudom páčia vaše veci, aj keď sú strelené. Som rada, že sa ľudia nehanbia a sú strelení so mnou :)

Pracujete stále, alebo iba ak vás nakopne múza?

V podstate pracujem stále, múza je našťastie neoddeliteľnou súčasťou mňa :) Skôr mám problém dať si pár dní voľna, ale učím sa už hovoriť aj NIE, proste nemôžem pracovať 24 hodin denne 7 dní v týždni. A oveľa lepšie sa mi tvorí, keď vypadnem na jeden deń do prírody aj keď len tak na malú túru, potom nápady len tak prichádzajú.

Značka Huncút ponúka aj originálne handmade doplnky.

Nedávno sme zaviedli s priatelom " pondelky v prírode", vzdy si nájdeme do 80 km nejake miesto a ideme, cesta vás nevyčerpá a dobijete sa takou energiu, že dovidenia :)

Čo by ste rady odkázali našim čítateľom?

Čitateľom by som odkázala, aby robili to čo ich baví, nech to robia s láskou, nech sa pritom bavia. A celosvetový mier :)


Publikované dňa: 05.06.2017
Hodnotenie článku:
(88.6%)

Autor článku

Karina Daráková

Som, snáď, budúca žurnalistka a spisovateľka. Nie som milovníčkou šiat a sukní, omnoho radšej mám športový štýl a hlavne tenisky, ktoré sú mojou srdcovkou. Veď nohy nás nesú celý život, tak si zaslúžia, nie?
Okrem módy sa venujem hasičskému športu, v ktorom patrím do slovenskej reprezentácie.
 
Ak vás moje články zaujali, tak si určite pozri aj môj osobný blog.

V tejto kategórií nájdete aj:

Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí Retro Bijou: výrobe kolekcie predchádza precítenie regiónu a spoznanie tamojších ľudí - ich radostí i starostí

Dnes vám prinášame rozhovor s Jankou, ktorá pôsobí pod značkou Retro Bijou. Prezrite si jej nádhernú rýdzo slovenskú tvorbu, ktorá vás určite chytí za srdce!

Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu Ivitko: ručná práca je hodnotná, pretože z nej cítiť človečinu

Na regáloch obchodu Čosi nájdete výrobky od handmade umelcov z takmer celého Slovenska. Predstavujeme vám Ivanku, ktorá zahorela myšlienkou pretvárať nepoužité veci a chuťou vdýchnuť im...

NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru NaYa: maľovaním si vynahrádzam svoju závislosť od folklóru

Túžite po niečom rýdzo slovenskom? Po kúsku folklóru, ktorý si môžete obliecť alebo obuť? Potom si prečítajte rozhovor s NaYou, ktorej ručne maľované tenisky, tričká či kabelky uchvátili...


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.