37 modeliek sa vzbúrilo proti módnemu priemyslu: "Chceme zdravšiu módu"!

Každá mladá žena si kupuje rôzne módne časopisy, sleduje blogy a obdivuje krásu módnych prehliadok. Mnohé sa chcú modelkám podobať a túžia po dokonalo plochom brušku, úzkom drieku a dlhom štíhlom krku.

Začiatkom roka 2017 vyzvali modelky americký módny priemysel, aby podporoval rasovú i veľkostnú rôznorodosť.

Ani nevedia ako a zrazu sa točia vo víre hladovania, ktoré končí hazardovaním so životom. Stačí si spomenúť na kedysi slávnu modelku Isabella Caro, ktorá svoj boj s mentálnou anorexiou prehrala. Našťastie existujú ľudia, ktorí sa rozhodli zakročiť a pochopili vážnosť tohto problému.

Žiadosť o zdravšiu módu

Pred začatím New Yourk Fashion Week napísalo 37 modeliek otvorený list členom amerického módneho priemyslu. V ňom spolu s modelkami ako je Iskra Lawrence a Sabina Karlsson zdôrazňujú, že by módny priemysel mohol viac podporovať zdravý životný štýl a rôznorodosť rasovú, vekovú aj veľkostnú u mužov a u žien.

Sabina aj Iskra túto myšlienky šírili aj prostredníctvom Instagramu.. "Rôznorodosť nás robí silnejšími. Modelky nemusia obetovať svoje zdravie kvôli práci."

 

#DearNYFW it matters who walks. New research study confirms that models working in the American fashion industry are being pressured to sacrifice their health for their job. It’s time to prioritize health and celebrate diversity at #NYFW. (Click the link in my bio to read the letter from me and other models) – and stand with us by signing the petition! Let’s show the world that diversity (race, age, height, size, shape, gender) is our strength and health is our priority. Thank you @nedastaff @modelallianceny @saraziff for standing up & speaking up, you inspire me to try and use my platforms to create, empower, educate and hopefully make a positive impact! Thank you for reading and I hope you all take a look at the open letter ⬆️link in my bio⬆️ #NEDA wearing @aerie track pants #AerieReal

Príspevok, ktorý zdieľa i s k r a (@iskra),

Väčšina modeliek je pod tlakom, pretože úspech môžu dosiahnuť iba naozaj nebezpečne nízkou hmotnosťou. Túto skutočnosť potvrdzuje aj výskum zverejnený v časopise International Journal of Eating Disorders.

Nebezpečný nátlak

Téma modelky a chorobná štíhlosť určite nie je nová, ale čísla z výskumu sú zarážajúce. Viac než deviatim percentám modeliek boli doporučené rôzne plastické zákroky. A viac ako polovica modeliek, ktoré vyplňovali dotazník, dostali počas svojej kariéry požiadavku aby schudli.

Modelky sú pod nepriamym nátlakom nútené chudnúť na kritické hodnoty telesnej hmotnosti.

Pritom nátlak je skrytý a nepriamy. Modelkám je len oznámené, že na módnej prehliadke sa budú prezentovať modely veľkosti 32. Čiže pre získanie miesta sa musia zmestiť do danej veľkosti. Čo je pri výške nad 170 cm naozaj nebezpečné.

Zákon ako riešenie

Problém s nezdravou štíhlosťou v módnom priemysle by mohli vyriešiť aj zákony. V roku 2015 prišlo Francúzsko so zákonom, ktorý by dokázal ovplyvniť poruchy príjmu potravy. Pred každou prehliadkou by museli modelky a modely priniesť potvrdenie od lekára, že ich zdravotný stav je v poriadku. V prípade porušenia tohto zákona by zamestnávateľ mohol ísť do väzenia a dostať pokutu. Tento zákon však ešte stále nie je platný.

V svetových metropolách možno občas zbadať aj podobné kampane, bojujúce proti anorexií v modelingu.

(Kampaň proti anorexií modeliek, zdroj: flickr.com)

Najprísnejšie riešenie tohto problému má Izrael, kde modelky musia mať BMI vyššie ako 18,5. V Španielsku sa veľké módne domy dohodli s vládou, že figuríny vo výklade budú mať oblečenie veľkosti najmenej 38 a nadmerné veľkosti nebudú skryté v zadných častiach predajne.

V súčasnej dobe sa však našťastie rozširuje trend plnších tvarov. Hádam najznámejšou ikonou ženských kriviek je Kim Kardashian alebo aj samotná Iskra Lawrense. Jej Instagram je plný neretušovaných fotiek, kde sa nebojí ukázať svoju postavu a podporuje tak dievčatá aby nabrali odvahu a boli prirodzené.


Publikované dňa: 14.02.2017
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Dana Kopernická

Danka vyštudovala masmediálne štúdiá v Prešove. Zaujíma sa najmä o vizážistiku a módnu tvorbu. Vo voľnom čase rada šije a vymýšľa stále nové a bláznivejšie kúsky. Miluje výstrednú módu a doplnky.

V tejto kategórií nájdete aj:

Hailey Baldwin a jej cesta za slávou Hailey Baldwin a jej cesta za slávou

Čo mali oblečené najkrajšie celebrity v Cannes 2017? Čo mali oblečené najkrajšie celebrity v Cannes 2017?

Najznámejší filmový festival v Cannes je za nami a nám neostáva nič iné, než si zaspomínať na pôsobivé outfity celosvetových celebrít. Pripravili sme pre vás výber tých najkrajších z...

Modelka s veľkosťou 34 vyradená z prehliadky: príliš tučná pre Louis Vuitton! Modelka s veľkosťou 34 vyradená z prehliadky: príliš tučná pre Louis Vuitton!


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.