Legendárna výstava Trenčín Mesto Módy je späť!

Trenčín Mesto Módy ožíva. Legendárna výstava sa totiž bude konať aj tento rok! Opäť sa môžeme tešiť na prezentácie známych značiek, módnych návrhárov, ale aj šikovných hand – made tvorcov.

Výstava Trenčín Mesto Módy sa zrodila v roku 1963.

(zdroj obr.: pluska.sk)

Kedy to začalo

Výstava sa prvýkrát konala v roku 1963 pod názvom Výstava výrobkov trenčianskeho textilného a odevného priemyslu. Vtedy sa odprezentovali iba dve spoločnosti a to Merina Trenčín a Odevné závody Trenčín. Postupne sa však tento veľtrh preslávil. Stovky vystavovateľov mohli prezentovať svoje diela až do roku 2008, kedy veľtrh zanikol.

Na pódiu výstavy Trenčín Mesto Módy sa vždy prezentovali najznámejšie domáce značky.

(Ročník 2007. Zdroj obr.: www.suvrk.sk)

Posledný ročník výstavy Trenčín Mesto Módy sa konal v roku 2008.

(Posledný ročník výstavy sa konal v roku 2008. Zdroj obr.: www.suvrk.sk)

Rodená Trenčianka Jana Jankovičová sa však rozhodla tento módny veľtrh obnoviť a dať tak slovenským tvorcom možnosť zviditeľniť sa.

Prečo práve teraz

Súčasná riaditeľka veľtrhu Jana Jankovičová priznáva, že s myšlienkou oživiť módny veľtrh v Trenčíne sa pohrávala už dlhšiu dobu. Zorganizovať 45. ročník výstavy ju podnietila aj skutočnosť, že Slováci sa vracajú k tradíciám a k domácim výrobkom.

Po takmer 10 ročnej pauze sa v roku 2017 koná už 45. ročník výstavy Trenčín Mesto Módy.

Po rokoch, kedy o kúpe tovaru rozhodovala cena a náš trh bol zaplavený nie vždy kvalitnými výrobkami z Ázie, si ľudia začínajú všímať dôveryhodnosť značky a začínajú preferovať domácich výrobcov,"myslí si Jankovičová. Hlavná koordinátorka veľtrhu je Daniela Lelkeš, ktorá je rada, že môže byť súčasťou oživenia legendy, Trenčín Mesto Módy.

"Som presvedčená o tom, že my Slováci sme veľmi šikovní, múdri ľudia, nemusíme utekať do zahraničia a pracne tam zháňať rôzne značky, máme ich aj doma," dodala Daniela Lelkeš.

Výrobok roka

Súčasťou výstavy bude aj udeľovanie ocenenia Zlatá Fatima, ktoré podľa hlavnej koordinátorky všetci vnímali ako slovenského Oscara. Odborná porota posúdi celkový estetický dojem výrobku, nápaditosť, originalitu, vhodnosť materiálu, ale aj úžitkové vlastnosti. Tento rok sa bude súťažiť v rôznych kategóriach, napríklad Najlepší výrobok roka alebo Top odevná firma roka. Predseda módnej poroty bude uznávaný módny návrhár Boris Hanečka.

Sprievodnou akciou výstavy je udeľovanie cien Zlatá Fatima.

(Zlatá Fatima 2009, zdroj obr.: www.modarevue.com)

"Budem si hľadať konkurenciu, budem udeľovať Zlatú Fatimu. Myslím si, že je to prestížne ocenenie, pretože u Slovákov má minulosť a tradícia vážnosť. Mali by sme ju umocňovať a podporiť a postaviť na zlomkoch minulosti lepšiu budúcnosť, ako hovorí Goethe," povedal pre TASR Hanečka.

Ambasádorkou sa stala Karin Haydu

Úlohu ambasádorky sa rozhodla prijať Karin Haydu, ktorá okrem lásky k móde prechováva aj lásku k ručným prácam. 

,,Karin je krásna, úspešná a šikovná žena, ktorá miluje módu a málokto o nej vie, že sa venuje ručným prácam. Štrikuje, háčkuje i vyšíva, a preto vie oceniť význam hande-made výrobcov, ktorí získavajú na domácom trhu čoraz viac zákazníkov. Práve im chceme venovať na výstave veľký priestor, pretože ich unikátne výrobky si zaslúžia zviditeľnenie,“ hovorí Daniela Lelkes.

Ambasádorkou výstavy Trenčín Mesto Módy je Karin Haydu.

(Zdroj obr.: www.mmagazin.sk, Autor: Jozef Spišák)

45. ročník veľtrhu Trenčín Mesto Módy sa uskutoční v dňoch od 22. do 23. septembra na výstavisku Expo Center v Trenčíne. Vidieť tam môžete značky ako NOVESTA, BEPON, ZDA Partizánske, Andrea Martiny, KARIN POYEL, SLOVENKA, FunnySOX, Lombardi Fashion House a mnoho ďalších. Viac info nájdete na oficiálnom webe výstavy.


Publikované dňa: 19.04.2017
Hodnotenie článku:
(88%)

Autor článku

Dana Kopernická

Danka vyštudovala masmediálne štúdiá v Prešove. Zaujíma sa najmä o vizážistiku a módnu tvorbu. Vo voľnom čase rada šije a vymýšľa stále nové a bláznivejšie kúsky. Miluje výstrednú módu a doplnky.

V tejto kategórií nájdete aj:

Najväčšie zaujímavosti zo sveta módy Najväčšie zaujímavosti zo sveta módy

Obuli by ste si chlpaté lodičky? A počuli ste už o najdrahšej kabelke na svete? Prečítajte si aj o ďalších zaujímavostiach zo sveta módy, ktoré sme pre vás pripravili.

Kabelky Hermes Birkin - luxus za (desať)tisíce EUR Kabelky Hermes Birkin - luxus za (desať)tisíce EUR


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.