Značka Burberry očarí károvaným vzorom. Na Slovensku sú populárne aj parfémy

Všetko má svoj začiatok a rovnako aj koniec. Módna značka preslávená svojou károvanou vzorkou je ale taká úspešná, že to druhé ju čaká zatiaľ v nedohľadne. Avšak mnoho ľudí zaujíma práve jej počiatok a cesta za slávou, akú žne dnes.

Obchod Burberry v Londýne

Thomas Burberry bol mladým anglickým učňom u obchodníka s textilom. Pred viac ako stopäťdesiatimi rokmi sa mu zdalo ako dobrá myšlienka mať vlastný obchod s oblečením. Spoločnosť rýchlo napredovala a o niekoľko rokov po založení sa začala venovať navrhovaniu. 

Burberry onedlho získal patent na nepremokavú látku a otvoril londýnsky obchodný dom na Haymarket. 

Značku Burberry vystihuje typický károvaný vzor

 

Stal sa hlavným sídlom spoločnosti a to sa do dnešných dní nezmenilo. Také isté ostalo i logo spoločnosti, rytier na koni. Je registrované ako ochranná známka a znamená „vpred“. 

Značka vojakov i dobrodruhov

Značka existovala už počas prvej svetovej vojny. Britské ministerstvo obrany sa vtedy na Burberryho obrátilo s požiadavkou návrhu nových uniforiem zodpovedajúcich vojenským podmienkam ich doby. 

Avšak to nebola jediná česť, aká sa zakladateľovi naskytla. Obliekal taktiež Roalda Amundsena. Ten sa ako prvý dostal na južný pól a zanechal tam za sebou stan od Thomasa Burberryho. Nasledoval Ernest Shackleton s expedíciou naprieč Antarktídou.  

Károvaný vzor použili najskôr ako podšívku kabáta, no momentálne značku vystihuje. Môžeme sa stretnúť so šatkami tohto vzoru, kabelkami, kabátmi a... vlastné všetkým.

Károvaný šál Burberry

Módna kabelka Burberry

Štýlové topánky od Burberry

Lenže cesta na vrchol nie je vždy vystlaná lupeňmi ruží. Kde-tu sa objavia aj tŕne a to isté sa stalo aj tu. Burberry sa stala obľúbenou medzi fanúšikmi anglického futbalu a to vyvolalo vlnu vtipov a posmeškov. Polícia taktiež priliala benzín do ohňa a usporiadala takzvanú „Operáciu Burberry“ proti výtržníkom, chuligánom a zločincom. Neskôr samotná spoločnosť priznala, že je symbolom takýchto ľudí.

Kráľovské Burberry

Poškvrnené meno sa rozhodla zachrániť až Američanka Rose Marie Bravo. Ako manažérke sa jej darilo, pre Burberry bola tvárou Kate Moss a na trh sa dostali nové veci.

Oblečenie tejto značky sa zapáčilo dokonca i kráľovskej rodine. Kráľovná Alžbeta II. A jej syn Princ Charles udelili spoločnosti kráľovský dekrét, čo znamená, že firma Thomasa Burberryho je jednou z tých, ktorá dodáva šatstvo ľuďom s modrou krvou 

Teraz modely pre módne kolekcie navrhuje britský návrhár Christopher Bailey.

Parfumy Burberry

Ako už býva dobrým zvykom, impérium Burberry rozšírilo svoje pole pôsobnosti aj do sveta parfumov. Prvý z nich bol predstavený v roku 1981 a išlo o vôňu pre mužov s typickým názvom "Burberry for Men".

Parfémy Burburry sú populárne aj na Slovensku

Skutočnú slávu však získal až parfum pre ženy "Burberry Brit", ktorý v roku 2004 získal ocenenie FiFi od neziskovky Fragrance Foundation. V súčasnosti ponuku tvorí až 90 kultových vôní pre mužov i ženy. 

Autor článku

Viktória Liptáková

Viki je ozajstný nadšenec nových trendov. Móda sa pre ňu stala koníčkom asi pred dvoma rokmi a odvtedy sa neustále zaujíma o najaktuálnejšie fashion novinky, nové kolekcie módnych návrhárov či o známe modelky.


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.