Vyberajte odev rozumne, odvďačí sa vám vaša pokožka aj naša planéta

Pri nákupe oblečenia nás zaujíma hneď niekoľko vecí: koľko to stojí? Bude mi to sedieť? Je to v súlade s najnovšími trendmi? Popri týchto otázkach by sme si však mali položiť oveľa dôležitejšiu: škodí výroba tohto odevu našej pokožke, alebo planéte?

Vyberajte odev rozumne

 

Mnohé lacné textílie sú pre prírodu veľmi škodlivé. Jedna štúdia odhalila, že praním sa z polyesteru, nylonu a akrylu uvoľňujú tisícky čiastočiek mikrovlákien. Tieto následne putujú vodou až do riek a oceánov, kde ich môžu prehltnúť ryby. A následne my tieto ryby zjeme a spolu s nimi aj uvedené mikrovlákna. Ide o začarovaný kruh.

Podobne má zlý vplyv na ekosystém aj bavlna. Pestuje sa vo veľkom a pravidelne je ošetrovaná množstvom pesticídov. Tieto jedovaté látky však nezabíjajú len škodcov, ale aj včely, ktoré sú nám, naopak, veľmi prospešné. Ako teda pristupovať k módnemu priemyslu tak, aby sme sa zároveň správali zodpovedne aj k prírode?

1. Recyklujte

Nemáme teraz na mysli odpad v kuchyni. Hovoríme o starom šatstve, ktoré sa vám už nepáči, alebo je malé či roztrhané. To však neznamená, že ho musíte vyhodiť. Môžete mu vdýchnuť nový život a prerobiť ho na celkom iný kúsok odevu. V dnešnej dobe ovplyvnenej korona vírusom je jednou z možností, ako sa zbaviť starého bavlneného trička, vyrobiť z neho látkové rúško.

2. Noste na sebe konopu

Konopa siata patrí v súčasnosti medzi najekologickejšie rastliny. Látka z konopy má skvelé izolačné vlastnosti, je veľmi pevná a pohodlná. Navyše, je možné ju pestovať ekologicky. Je dokonca vhodná aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. V lete chladí a v zime hreje. Ak sa o odev z konope budete dobre starať, vydrží vám dlhé roky.

Vyberajte odev rozumne

3. Ak bavlna, tak organická

Medzi bavlnou a organickou bavlnou je veľký rozdiel. Kým bežná bavlna potrebuje na dopestovanie množstvo pesticídov, tá organická ich nevyužíva. Organická bavlna je navyše kvalitnejšia a má dlhšiu životnosť. Odevy z nej nájdete aj v ponuke obchodnej siete LIDL. Jej výrobky sú certifikované nezávislou organizáciou GOTS, ktorá zaručuje, že celá výroba prebehla podľa ekologických kritérií. Výrobky z organickej bavlny nájdete často v Lidl letákoch za akciové ceny a to platí ako pre detské oblečenie, tak aj pre oblečenie dospelých. Okrem označenia GOTS majú textílie z LIDL certifikát OEKO-TEX Standard 100, ktorý svedčí o tom, že neobsahujú chemické látky, ktoré by mohli mať pri nosení zlý vplyv na naše zdravie.

4. Objavte ľan

Odevy z ľanu sú odolné, vydržia až 20 rokov nosenia. Zároveň sú pohodlné a pri ich výrobe nie je potrebné veľké množstvo vody. Látka sa dokáže rozložiť, a tak za sebou necháva len minimálnu uhlíkovú stopu.

Tak ako, navnadili sme vás na nákupy? Nech už si vyberiete odev z ktoréhokoľvek z uvedených materiálov, vždy majte na pamäti, že každý z nich sa dá pred vyhodením zrecyklovať. Len tak dosiahneme, že si naša planéta bude môcť trošku vydýchnuť.

Zdroj obrázkov: New Africa, Dean Drobot / Shutterstock.com

V tejto kategórií nájdete aj:

Originálne darčeky na narodeniny pre ženy Originálne darčeky na narodeniny pre ženy

Rozmýšľate nad darčekom pre ženu, ktorý by ju potešil, no zároveň by bol aj praktickou súčasťou jej života? Stavte na naše tipy a uvidíte, že týmito darčekmi vykúzlite naozajstnú radosť.

Sprievodca dôkladnou starostlivosťou o vaše oblečenie Sprievodca dôkladnou starostlivosťou o vaše oblečenie

Dámske plavky 2019? Retro, Push Up, Dvojdielne brazilky, Tankiny Dámske plavky 2019? Retro, Push Up, Dvojdielne brazilky, Tankiny

Plavky sú univerzálny kúsok, bez ktorého sa cez leto neobídeš. Hor sa na letné pláže, kúpaliská či jazerá ...   Tento rok návrhári predviedli slušnú prácu a my Vám ukážeme, že je naozaj...


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.