Pohodlie s názvom Merino vlna. Skvelé vlastnosti má nielen oblečenie, ale aj termoprádlo

Pokožka je náš najväčší zmyslový orgán, ktorý takmer každý deň zakrývame z 90% oblečením. Koža nám dáva ochranu, zaznamenáva bolesť, tlak, či teplotu. A preto by sme mali veľmi dôkladne zvážiť čím ju pokrývame.

Oblečenie z merino vlny

Vo všeobecnosti môžeme tvrdiť, že vlna sama o sebe je najlepšou voľbou spomedzi textílnych vláken. A práve merino vlna bola vytvorená aby slúžila ako prírodný termostat a zabezpečovala maximálne pohodlie nie len pre deti, ale aj dospelých a športovcov.

Pôvod Merino vlny

Merino je v skutočnosti druh oviec. Pôvodné Merino ovce s najjemnejšou vlnou boli vyšľachtené v Španielsku. Potom sa rozšírili do celého sveta. Najväčším producentom tejto vlny je Austrália, Nový Zéland a Čína. Z jednej merino ovečky je možné ročne získať 8 až 10 kg vlny.

Vyberáme z nášho katalógu

Aký je rozdiel medzi merino vlnou a klasickou vlnou

Klasická vlna, s ktorou sa stretávame v obchodoch najčastejšie, je pre väčšinu ľudí nepríjemná. Poznáme ju podľa toho, že pri kontakte s pokožkou škriabe. Je to preto, lebo priemer vlákna u bežnej vlny je 25 až 30 mikrónov a hrúbka vlákna u merino vlny je 16 až 23 mikrónov. Vo všeobecnosti platí, že čím je vlákno hrubšie, tým viac nám môže spôsobovať hryzenie, či škriabanie.

Najjemnejšia merino vlna má vlákna s priemerom 16 až 17 mikrónov, vďaka čomu je táto vlna najpríjemnejšia, ideálna pre detské oblečenie.

Vlastnosti merino vlny

Merino vlna je výborný izolant. Udržuje teplo, keď to telo potrebuje a naopak, ak organizmus potrebuje ochladiť, tak teplo odvádza preč. Vlákna dokážu absorbovať pot z pokožky a uvoľniť ho do vzduchu. Oblečenie z merino vlny nezapácha, čo je ideálne pri pravidelnom športe. Takéto odevy nie je potrebné často prať, stačí ich vyvetrať na vzduchu, pretože merino vlákna majú samočistiace schopnosti. Zápach spôsobujú baktérie, ktoré preferujú hladké vlákna.

Dámske šaty z merino vlny

Prírodná merino vlna má povrch členitý. Ak už je potrebné oblečenie z takejto vlny vyprať, odporúča sa prať v rukách alebo v práčke na maximálne 30 stupňov. Taktiež je vhodné použiť šetrný program určený na vlnu. Môžete používať klasické pracie prostriedky určené na vlnu alebo ekologické. Merino vlna nespôsobuje alergie a podľa lekárskych štúdií z pôrodnice v Cambridge v roku 1979 zlepšuje spánok detí. Dojčatá sa rýchlejšie dokázali upokojiť, menej sa budili a mali kvalitnejší spánok.

Slovenské aj zahraničné značky

Medzi najznámejšie značky, ktoré vyrábajú oblečenie z merino vlny patria športové značky ako Zajo alebo Husky. Merino vlákna si však obľúbili aj módne značky ako Calvine Klein, Teatum Jones, Jonathan Christopher. Veríme, že je len otázka času kedy sa merino vlna dostane do komerčných obchodov a stane sa tak dostupná aj pre bežného človeka na každodenné nosenie.


Publikované dňa: 07.12.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Dana Kopernická

Danka vyštudovala masmediálne štúdiá v Prešove. Zaujíma sa najmä o vizážistiku a módnu tvorbu. Vo voľnom čase rada šije a vymýšľa stále nové a bláznivejšie kúsky. Miluje výstrednú módu a doplnky.

V tejto kategórií nájdete aj:

Originálne darčeky na narodeniny pre ženy Originálne darčeky na narodeniny pre ženy

Rozmýšľate nad darčekom pre ženu, ktorý by ju potešil, no zároveň by bol aj praktickou súčasťou jej života? Stavte na naše tipy a uvidíte, že týmito darčekmi vykúzlite naozajstnú radosť.

Sprievodca dôkladnou starostlivosťou o vaše oblečenie Sprievodca dôkladnou starostlivosťou o vaše oblečenie

Vyberajte odev rozumne, odvďačí sa vám vaša pokožka aj naša planéta Vyberajte odev rozumne, odvďačí sa vám vaša pokožka aj naša planéta


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.