Modrotlač - originálny dizajn slovenského folklóru je späť!

Určite ste si prezerali fotky z Plesu v Opere a kochali sa veľkolepými róbami slovenských hviezd. Kto vás zaujal najviac? U mňa to je jednoznačne Tamara Heribanová, ktorá na ples prišla v kroji z obdobia druhej svetovej vojny a s čepcom na hlave.

(zdroj obrázku: ORANGE)

S hrdosťou môžme prehlásiť, že ľudové kroje, ktoré šili naše prastaré mamy patria dodnes medzi najkrajšie kroje sveta. Krásne kroje však nie sú jediné, čo vyšlo spod šikovných rúk našich predkov a pre to by som vám dnes s radosťou predstavila modrotlač.

Čo modrotlač vlastne je?

Modrotlač je stará technika zdobenia plátna a látok, ktoré boli použité najmä na šitie už spomínaných krojov. Prepracované vzory sa na látku maľujú väčšinou ručne, no pokojne sa dá použiť aj drevená forma (pečiatka). V dnešnej dobe sa na našom území modrotlači venuje len pár ľudí, ktorí svoje výrobné tajomstvá nechcú prezradiť.

Na internete však nájdete mnoho postupov ako sa k modrotlači dopracovať a hoci je to skutočne náročné, výsledok stojí za to.

Niečo z histórie...

Na Slovensku sa modrotlač začala produkovať už v 18. storočí a toto remeslo sa veľmi rýchlo rozšírilo do všetkých krajov. Modrotlačové látky sa čoskoro stali veľkou módou a v šatníku ich mala každá žena.

Sláva modrotlače však nevydržala dlho, pretože na konci 19. storočia sa do našich končin dostali továrenské textílie, ktoré boli lacnejšie a praktickejšie. Remeselníci na svoje remeslá nezanevreli a tvorili ďalej, čoho dôkazom je aj fakt, že v tomto období boli dielne v každej dedine. Tie sa dedili z otca na syna a to hlavne kvôli tomu, aby sa uchovalo tajomstvo výroby.

(zdroje obrázkov: misena.sk)

Po druhej svetovej vojne sa začal počet dielni rýchlo znižovať, až kým toto remeslo úplne nezaniklo.

A čo dnes?

V dnešných dňoch sa modrotlači na Slovensku venuje veľmi málo ľudí. Nachádzajú sa tu iba dve dielne, jedná v Ivanke pri Dunaji a druhá v Párnici na Orave. Zaujímavosťou je, že dielňa, ktorú v Ivanke pri Dunaji vlastní Peter Trnka, je pokračovanie rodinnej tradície. Peter je už piata generácia, ktorá sa modrotlači venuje a v ponuke z tejto dielne nájdete napríklad krásne obrusy, obliečky alebo závesy.

Ďalším známym menom v tejto oblasti je aj Mišena Juhász, ktorej tvorba sa zameriava práve na techniku modrotlače. Mišena sa snaží prepájať toto staré remeslo s modernou dobou a svoje kúsky (ktoré sú neskutočne krásne) ponúka napríklad na Sashe.sk.

Do modrotlače však môžete obliecť aj svoj byt. Najideálnejšími miestami, na ktorých zaručene nakúpite všetky potrebné bytové doplnky v tomto tradičnom looku, sú napríklad jarmoky či trhy s handmade umením. Nezabúdajte však, že stále tu je aj možnosť počkať na vianočné trhy, kde produkty vyrobené modrotlačou nájdete vo viacerých stánkoch!

Tradície ožívajú aj na prehliadkových mólach

Ak patríte medzi tie, ktoré si radi obliekajú módu s folklórnymi prvkami, potom si zaručene nenechajte újsť toto video, ktoré vám zaručene vyčaruje úsmev na tvári. A ak po takomto kúsku túžite, tak si ho určite doprajte. Budete v ňom neprehliadnuteľná!


Publikované dňa: 20.01.2017
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

Karina Daráková

Som, snáď, budúca žurnalistka a spisovateľka. Nie som milovníčkou šiat a sukní, omnoho radšej mám športový štýl a hlavne tenisky, ktoré sú mojou srdcovkou. Veď nohy nás nesú celý život, tak si zaslúžia, nie?
Okrem módy sa venujem hasičskému športu, v ktorom patrím do slovenskej reprezentácie.
 
Ak vás moje články zaujali, tak si určite pozri aj môj osobný blog.

V tejto kategórií nájdete aj:

Originálne darčeky na narodeniny pre ženy Originálne darčeky na narodeniny pre ženy

Rozmýšľate nad darčekom pre ženu, ktorý by ju potešil, no zároveň by bol aj praktickou súčasťou jej života? Stavte na naše tipy a uvidíte, že týmito darčekmi vykúzlite naozajstnú radosť.

Sprievodca dôkladnou starostlivosťou o vaše oblečenie Sprievodca dôkladnou starostlivosťou o vaše oblečenie

Vyberajte odev rozumne, odvďačí sa vám vaša pokožka aj naša planéta Vyberajte odev rozumne, odvďačí sa vám vaša pokožka aj naša planéta


Sledujte nás

TopModa.sk nájdete aj na sociálnych sieťach.